საქართველოს ხელისუფლების გადაწყვეტილება, ერთჯერადად და უფასოდ უზრუნველყოს აზერბაიჯანული საწვავის ტრანზიტი სომხეთში, მნიშვნელოვან პოლიტიკურ ჟესტად შეფასდა, თუმცა თბილისის შემდგომმა გეგმებმა ყველა მხარის შეშფოთება გამოიწვია. პირველი მიწოდების შემდეგ, საქართველომ შემდგომი გადაზიდვებისთვის ტარიფი 92 დოლარი შემოგვთავაზა ტონაზე, მხოლოდ 111 კმ-ის მონაკვეთზე - აზერბაიჯანში არსებულ ანალოგიურ განაკვეთებზე ათჯერ მეტი. ბაქოსა და ერევანში ასეთი პირობები ეკონომიკურად გაუმართლებელ ბარიერებად მიიჩნიეს, თუმცა კონფლიქტის გამწვავებას საჯაროდ ცდილობდნენ.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მოგვიანებით უარყო კონკრეტული ციფრების შესახებ ინფორმაცია და ხაზი გაუსვა სტრატეგიულ პარტნიორობას მეზობელ ქვეყნებთან და განაცხადა კომპრომისის ძიების მზადყოფნის შესახებ. მიუხედავად ამისა, სატარიფო პოლიტიკისადმი მიდგომამ ეჭვქვეშ დააყენა საქართველოს როლი, როგორც საიმედო ტრანზიტიორის. ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ექსპედიტორების დანამატების გათვალისწინებითაც კი, გადაზიდვების ღირებულების ზრდა არ შეიძლება იყოს მრავალჯერადი, წინააღმდეგ შემთხვევაში ლოგისტიკა კარგავს აზრს გამგზავნისთვის.
ამ ფონზე, აზერბაიჯანმა და სომხეთმა შესაძლოა დააჩქარონ გაზახი-იჯევანის პირდაპირი სარკინიგზო კავშირის აღდგენა, რომელიც 35 წელზე მეტია არ გამოიყენება. ასეთ მარშრუტს შეუძლია მუშაობა რამდენიმე თვეში და პერსპექტივაში მიიზიდოს ტვირთების მნიშვნელოვანი მოცულობები, მათ შორის რუსეთიდან და ცენტრალური აზიიდან მიწოდება. ამ შემთხვევაში, საქართველო რისკავს დაკარგოს რამდენიმე მილიონ ტონამდე ტრანზიტი და მასთან ერთად - რეგიონის საკვანძო სატრანსპორტო დერეფნის სტატუსი, თუ ახლავე არ დადებს ფსონს გრძელვადიან და კონკურენტულ პირობებზე.

Решение грузинских властей разово и бесплатно обеспечить транзит азербайджанского топлива в Армению было воспринято как важный политический жест, однако дальнейшие планы Тбилиси вызвали обеспокоенность у всех сторон. После первой поставки Грузия предложила тариф на последующие перевозки на уровне 92 долларов за тонну на участке длиной всего 111 км — в десятки раз выше аналогичных ставок в Азербайджане. В Баку и Ереване такие условия сочли экономически необоснованными барьерами, хотя публично конфликт старались не обострять.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе позднее опроверг информацию о конкретных цифрах и подчеркнул стратегическое партнёрство с соседними странами, заявив о готовности искать компромисс. Тем не менее сам подход к тарифной политике поставил под сомнение роль Грузии как надёжного транзитёра. Эксперты отмечают, что даже с учётом надбавок экспедиторов рост стоимости перевозок не может быть кратным, иначе логистика теряет смысл для отправителей.
На фоне этого Азербайджан и Армения могут ускорить восстановление прямого железнодорожного сообщения Газах – Иджеван, не используемого более 35 лет. Такой маршрут способен заработать за считаные месяцы и в перспективе оттянуть на себя значительные объёмы грузов, включая поставки из России и Центральной Азии. В этом случае Грузия рискует потерять до нескольких миллионов тонн транзита, а вместе с ним — статус ключевого транспортного коридора региона, если уже сейчас не сделает ставку на долгосрочные и конкурентные условия.