საქართველოში ძალაში შევიდა ცვლილებები, რომლებიც მიზნად ისახავს B კატეგორიის მართვის მოწმობის აღების პროცედურის გამარტივებას. განახლებები ეხება როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ გამოცდებს, განაცხადეს შსს მომსახურების სააგენტოში.
თეორიულ გამოცდაზე ახლა დასაშვებია 5 შეცდომა წინა 3-ის ნაცვლად. ეს ნიშნავს, რომ 30 კითხვიდან კანდიდატმა სწორად უნდა უპასუხოს მინიმუმ 25-ს. ახალი წესი 22 მაისიდან ამოქმედდება.
ცვლილებები შეეხო გამოცდის პრაქტიკულ ნაწილსაც. პირველი ეტაპის (მოედანი) წარმატებით ჩაბარების შემდეგ კანდიდატებს შეეძლებათ წინასწარ დაჯავშნონ მათთვის მოსახერხებელი დრო ქალაქის ეტაპისთვის ლოდინის გარეშე. ჩაწერისას პრიორიტეტი მიენიჭებათ მათ, ვინც გამოცდას პირველად აბარებს ან ნაკლები მცდელობა აქვს.
15 ივნისიდან ასევე იზრდება დასაშვები უმნიშვნელო შეცდომების რაოდენობა ქალაქის ეტაპზე – 12-დან 15-მდე. ეს კანდიდატებს აძლევს მეტ შესაძლებლობას, გაიარონ ტესტი გამოცდის ავტომატური შეწყვეტის გარეშე და ამცირებს შემოწმების საერთო სიმკაცრეს.

Changes aimed at simplifying the procedure for obtaining a category B driving license have come into force in Georgia. The updates concern both theoretical and practical exams, as reported by the Ministry of Internal Affairs Service Agency.
In the theoretical exam, up to 5 errors are now allowed instead of the previous 3. This means that out of 30 questions, candidates must answer at least 25 correctly. The new rule will take effect on May 22.
The changes also affected the practical part of the exam. After successfully passing the first stage (the circuit), candidates will be able to book a convenient time for the city stage in advance without waiting. Priority in booking will be given to those taking the exam for the first time or who have fewer attempts.
From June 15, the permissible number of minor errors in the city stage will also increase from 12 to 15. This gives candidates more opportunities to pass the test without automatic termination of the exam and reduces the overall strictness of the assessment.