საქართველო უახლოეს მომავალში გეგმავს სრულად დაასრულოს აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის საკუთარი მონაკვეთის მშენებლობა, რომელიც ასევე ცნობილია როგორც ევროპული სატრანზიტო დერეფანი E-60. ამის შესახებ ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარება საქართველოს მზარდი სატრანზიტო როლის ფონზე მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტად რჩება.
მთავრობის მეთაურის თქმით, საუბარია აზერბაიჯანის საზღვარზე მდებარე წითელი ხიდიდან თურქეთის მიმართულებით სარფამდე მთელი ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის დასრულებაზე. ხელისუფლებამ უკვე დაამტკიცა ეტაპობრივი გეგმა, რომელიც უახლოეს წლებში ავტომაგისტრალის ყველა დარჩენილი მონაკვეთის ექსპლუატაციაში გაშვებას ითვალისწინებს. პარალელურად, ქვეყანაში გრძელდება მასშტაბური საგზაო მშენებლობა: 2012 წლიდან 2025 წლამდე საქართველოში 315 კმ ახალი მაგისტრალი აშენდა.
აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალი ევროპაში სიგრძით მეორე სატრანზიტო დერეფნად ითვლება: მარშრუტი იწყება საფრანგეთის ქალაქ ბრესტში და მთავრდება ყირგიზეთის ირკეშტამში. საქართველოს მონაკვეთი, რომლის სიგრძე 392 კმ-ია, აკავშირებს აზერბაიჯანის საზღვარს შავი ზღვის სანაპიროსთან, ფოთის პორტის რაიონში და საკვანძო როლს ასრულებს ევროპასა და აზიას შორის ტვირთების ტრანზიტში.

Грузия в ближайшее время планирует полностью завершить строительство своего участка автомагистрали Восток — Запад, известной также как европейский транзитный коридор Е-60. Об этом заявил премьер-министр страны Ираклий Кобахидзе, подчеркнув, что развитие дорожной инфраструктуры остаётся одним из приоритетов правительства на фоне растущей транзитной роли Грузии.
По словам главы правительства, речь идёт о завершении всей скоростной трассы от Красного моста на границе с Азербайджаном до Сарпи на турецком направлении. Власти уже утвердили поэтапный план, который предусматривает ввод в эксплуатацию всех оставшихся участков автомагистрали в ближайшие годы. Параллельно в стране продолжается масштабное дорожное строительство: с 2012 по 2025 год в Грузии было проложено 315 км новых магистралей.
Автомагистраль Восток — Запад считается вторым по протяжённости европейским транзитным коридором: маршрут начинается во французском Бресте и заканчивается в киргизском Иркештаме. Грузинский участок длиной 392 км соединяет азербайджанскую границу с побережьем Чёрного моря в районе порта Поти и играет ключевую роль в транзите грузов между Европой и Азией.