საქართველოში მკვეთრად გაიზარდა ბიუჯეტში შემოსავლების მოცულობა საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის დაწესებული ჯარიმებიდან. ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2026 წლის იანვარ-აპრილში ასეთი ჯარიმების თანხამ 108,3 მილიონ ლარს მიაღწია, წინა წლის 54,3 მილიონ ლართან შედარებით – ზრდა თითქმის 100%-ს შეადგენს.
საერთო ჯამში, ბიუჯეტის შემოსავლები სანქციებიდან, ჯარიმებიდან და საურავებიდან წლის პირველ ოთხ თვეში 84%-ით გაიზარდა და 192 მილიონ ლარს გადააჭარბა. შედარებისთვის, 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდში ეს მაჩვენებელი დაახლოებით 104 მილიონ ლარს შეადგენდა. შემოსავლების ძირითადი ნაწილი ადმინისტრაციული სამართალდარღვევებისთვის დაწესებულმა ჯარიმებმა უზრუნველყო – 154,9 მილიონ ლარზე მეტი.
საგზაო მოძრაობის დარღვევებიდან მიღებული შემოსავლების ზრდა შეიძლება დაკავშირებული იყოს როგორც კონტროლის გაძლიერებასთან, ასევე დარღვევების ავტომატური ფიქსაციის სისტემების გაფართოებასთან. კამერების რაოდენობის ზრდისა და მოძრაობის კონტროლის ციფრულიზაციის ფონზე, ჯარიმებიდან მიღებული შემოსავლები სულ უფრო მნიშვნელოვანი ხდება საქართველოს ბიუჯეტის შემოსავლების სტატიაში.

Georgia has seen a sharp increase in budget revenue from fines for traffic violations. According to the Ministry of Finance, from January to April 2026, the amount of such fines reached 108.3 million GEL, compared to 54.3 million GEL a year earlier – an increase of almost 100%.
Overall, budget revenues from sanctions, fines, and penalties for the first four months of the year increased by 84% and exceeded 192 million GEL. For comparison, during the same period in 2025, this figure was about 104 million GEL. The main part of the revenue came from fines for administrative offenses – over 154.9 million GEL.
The increase in revenue from traffic violations may be associated with both increased control and the expansion of automated violation detection systems. Amidst the growing number of cameras and the digitalization of traffic control, fine revenues are becoming an increasingly significant source of income for the Georgian budget.