თანამედროვე ქართული სამოქალაქო ავიაცია საბჭოთა მემკვიდრეობიდან გაიზარდა, მაგრამ როგორც დამოუკიდებელი დარგი, სსრკ-ს დაშლის შემდეგ დაიწყო ფორმირება.
დამოუკიდებელ საქართველოში პირველი იყო Air Georgia, რომელიც 1990-იანი წლების დასაწყისში გამოჩნდა და რეისებს Tu-134-ზე ახორციელებდა. 1993 წელს დაარსდა Airzena, რომელმაც ერთი წლის შემდეგ დაიწყო ჩარტერული რეისები Il-62M-ზე და მხოლოდ 1997 წლისთვის გავიდა რეგულარულ საერთაშორისო მიმართულებებზე.
1999 წელს ორი კომპანია გაერთიანდა Airzena Georgian Airlines-ში - მოგვიანებით Georgian Airways-ად გადაკეთდა. ახალმა ავიაკომპანიამ გადაწყვიტა საბჭოთა ლაინერებისგან თავის დაღწევა და 2000 წელს გადავიდა Boeing 737-500-ზე, რაც გარდამტეხი მომენტი გახდა საჰაერო ფლოტის მოდერნიზაციაში.
წლების განმავლობაში პარკი შეივსო Bombardier-ით, Embraer-ით და Cessna-ით, რამაც კომპანიას ქვეყნის მთავარი ავიაკომპანიის სტატუსის გამყარების საშუალება მისცა.
ბაზრის ზრდის ფონზე გამოჩნდნენ სხვა მოთამაშეებიც: Georgian Wings, MyWay Airlines, Tbilisi Airways და Vanilla Sky (Ak-Air Georgia).
დღეს ქართული სამგზავრო თვითმფრინავები რეგულარულ რეისებს ახორციელებენ 12 სახელმწიფოში, დაახლოებით 20 მიმართულებით, თანდათან აფართოებენ ფრენების გეოგრაფიას და ამყარებენ ქვეყნის პოზიციებს საერთაშორისო საავიაციო რუკაზე.

Современная грузинская гражданская авиация выросла из советского наследия, но как самостоятельная отрасль начала формироваться уже после распада СССР.
Первой в независимой Грузии стала Air Georgia, появившаяся в начале 1990-х и выполнявшая рейсы на Ту-134. В 1993 году была основана Airzena, которая через год запустила чартерные полёты на Ил-62М и лишь к 1997-му вышла на регулярные международные направления.
В 1999 году две компании объединились в Airzena Georgian Airlines — чуть позже переименованную в Georgian Airways. Новая авиакомпания решила уйти от советских лайнеров и уже в 2000 году перешла на Boeing 737-500, что стало переломным моментом в модернизации воздушного флота.
С годами парк пополнился Bombardier, Embraer и Cessna, что позволило компании укрепить статус главного авиаперевозчика страны.
На фоне роста рынка появились и другие игроки: Georgian Wings, MyWay Airlines, Tbilisi Airways и Vanilla Sky (Ak-Air Georgia).
Сегодня грузинские пассажирские самолёты выполняют регулярные рейсы в 12 государств по примерно 20 направлениям, постепенно расширяя географию полётов и укрепляя позиции страны на международной авиационной карте.