დიდ ბრიტანეთში საქართველოს ელჩმა, სოფიო ქაცარავამ, Ryanair-ის აღმასრულებელ თავმჯდომარესთან, მაიკლ ო'ლირისთან შეხვედრა გამართა, რომლის დროსაც მხარეებმა ქართულ აეროპორტებში ფრენების განახლების შესაძლებლობა განიხილეს. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მოლაპარაკებებზე ევროპის უმსხვილესი დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანიის ადგილობრივ ბაზარზე დაბრუნების პერსპექტივები განიხილეს.
Ryanair საქართველოში ფრენებს პანდემიამდე ახორციელებდა, თუმცა Covid-შეზღუდვების მოხსნის შემდეგ ავიაკომპანიას მარშრუტები არ აღუდგენია. პაუზამდე ავიაკომპანიამ 21 000-ზე მეტ მგზავრს მოემსახურა და თბილისიდან და ქუთაისიდან ბოლონიასა და მარსელში ფრენებს სთავაზობდა. ლოუკოსტერის დაბრუნებამ შესაძლოა მნიშვნელოვნად გააძლიეროს კონკურენცია და გააფართოვოს ხელმისაწვდომი მიმართულებები ქართველი მოგზაურებისთვის.
ამჟამად განხილვები ადრეულ ეტაპზეა, თუმცა Ryanair-ის ხელმძღვანელთან შეხვედრა უკვე ზრდის იმის ალბათობას, რომ საქართველოს აეროპორტების განრიგში კვლავ გამოჩნდება ბიუჯეტური რეისები.

Посол Грузии в Великобритании Софио Кацарава провела встречу с исполнительным председателем Ryanair Майклом О’Лири, во время которой стороны обсудили возможность возобновления полётов в грузинские аэропорты. Как сообщили в МИД Грузии, переговоры затронули перспективы возвращения крупнейшего европейского лоукостера на местный рынок.
Ryanair выполняла рейсы в Грузию до пандемии, однако после снятия Covid-ограничений перевозчик так и не восстановил маршруты. До перерыва авиакомпания обслужила свыше 21 000 пассажиров, предлагая перелёты из Тбилиси и Кутаиси в Болонью и Марсель. Возвращение лоукостера могло бы заметно оживить конкуренцию и расширить доступные направления для грузинских путешественников.
Сейчас обсуждения находятся на ранней стадии, однако сама встреча с главой Ryanair уже повышает вероятность того, что бюджетные рейсы вновь появятся в расписании аэропортов Грузии.