დიდ ბრიტანეთში საქართველოს ელჩმა, სოფიო ქაცარავამ, Ryanair-ის აღმასრულებელ თავმჯდომარესთან, მაიკლ ო'ლირისთან შეხვედრა გამართა, რომლის დროსაც მხარეებმა ქართულ აეროპორტებში ფრენების განახლების შესაძლებლობა განიხილეს. საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მოლაპარაკებებზე ევროპის უმსხვილესი დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანიის ადგილობრივ ბაზარზე დაბრუნების პერსპექტივები განიხილეს.
Ryanair საქართველოში ფრენებს პანდემიამდე ახორციელებდა, თუმცა Covid-შეზღუდვების მოხსნის შემდეგ ავიაკომპანიას მარშრუტები არ აღუდგენია. პაუზამდე ავიაკომპანიამ 21 000-ზე მეტ მგზავრს მოემსახურა და თბილისიდან და ქუთაისიდან ბოლონიასა და მარსელში ფრენებს სთავაზობდა. ლოუკოსტერის დაბრუნებამ შესაძლოა მნიშვნელოვნად გააძლიეროს კონკურენცია და გააფართოვოს ხელმისაწვდომი მიმართულებები ქართველი მოგზაურებისთვის.
ამჟამად განხილვები ადრეულ ეტაპზეა, თუმცა Ryanair-ის ხელმძღვანელთან შეხვედრა უკვე ზრდის იმის ალბათობას, რომ საქართველოს აეროპორტების განრიგში კვლავ გამოჩნდება ბიუჯეტური რეისები.

Georgian Ambassador to the United Kingdom, Sophie Katsarava, met with Ryanair's Executive Chairman, Michael O'Leary, during which the parties discussed the possibility of resuming flights to Georgian airports. According to the Georgian Ministry of Foreign Affairs, the negotiations touched upon the prospects of the largest European low-cost airline returning to the local market.
Ryanair operated flights to Georgia before the pandemic, but after the lifting of Covid restrictions, the carrier never restored the routes. Before the break, the airline served over 21,000 passengers, offering flights from Tbilisi and Kutaisi to Bologna and Marseille. The return of the low-cost airline could significantly revive competition and expand available destinations for Georgian travelers.
The discussions are currently at an early stage, but the meeting with the head of Ryanair already increases the likelihood that budget flights will reappear in the schedule of Georgian airports.