საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია (GNERC) ელექტროენერგიის ტარიფს საბოლოოდ მარტის ბოლომდე დაადგენს. როგორც მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარემ, დავით ნარმანიამ განაცხადა, გასული წლის დეკემბერში შემოღებული მოქმედი ტარიფი დროებითი იყო და რიგი პარამეტრების დახვეწას საჭიროებს.
ნარმანიას თქმით, მომხმარებლებისთვის ღირებულება, სავარაუდოდ, გაიზრდება, თუმცა ზუსტი ციფრები ანალიზის დასრულების შემდეგ გახდება ცნობილი. ახალი ტარიფის შესახებ გადაწყვეტილება კომისიამ სასწრაფოდ მიიღო, რათა გაეთვალისწინებინა ყველა აქტუალური ეკონომიკური და ენერგეტიკული ფაქტორი.
მანამდე GNERC-მ არაერთხელ გამოაცხადა ფასების გაზრდის გეგმების შესახებ და დააკავშირა ისინი დასაქმებისა და ინფრასტრუქტურის განვითარებასთან. 2025 წლის დეკემბერში მარეგულირებელმა გადაწყვიტა ტარიფების გაყინვა სამი თვით, მაგრამ ახლა სიტუაცია მოითხოვს ელექტროენერგიის ფასების გადახედვასა და კორექტირებას.

Национальная комиссия по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии (GNERC) намерена окончательно установить тариф на электроэнергию до конца марта. Как сообщил председатель регулятора Давид Нармания, действующий тариф, введённый в декабре прошлого года, был временным и требует доработки ряда параметров.
По словам Нармании, стоимость для потребителей, скорее всего, вырастет, однако точные цифры станут известны только после завершения анализа. Решение о новом тарифе комиссия приняла в срочном порядке, чтобы учесть все актуальные экономические и энергетические факторы.
Ранее GNERC неоднократно объявляла о планах повышения цен, связывая их с развитием занятости и инфраструктуры. В декабре 2025 года регулятор решил заморозить тарифы на три месяца, но сейчас ситуация требует пересмотра и корректировки цен на электроэнергию.