აზერბაიჯანთან და სომხეთთან საზღვრებისკენ 60 კმ-იანი საავტომობილო გზების მშენებლობაზე ტენდერი მონაწილეებს შორის დაბალი კონკურენციის გამო გაუქმდა, ამის შესახებ საქართველოს ხელისუფლებამ განაცხადა. პროექტს ევროპის საინვესტიციო ბანკიდან 250 მილიონი ევროს ოდენობის დაფინანსება და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან უნდა მიეღო.
კონკურსის გამარჯვებულს რუსთავი-წითელი და ალგეთი-სადახლოს ტრასების მშენებლობა იგეგმებოდა, მათ შორის 26 ხიდისა და 11 კვანძის. სამუშაოები 2025 წელს უნდა დაწყებულიყო და დაახლოებით 2,5 წელი გაგრძელებულიყო, თუმცა ტენდერის გაუქმების გამო პროექტის განხორციელების ვადები ახლა გაურკვეველია.
კონკურსის გაუქმება ასახავს მასშტაბური ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის კონტრაქტორების მოზიდვის სირთულეებს და შესაძლოა, შეაფერხოს საქართველოს სატრანსპორტო ქსელების სტრატეგიული დაკავშირება მეზობელ ქვეყნებთან. ხელისუფლება პირობას დებს, რომ გადახედავს პირობებს და უახლოეს მომავალში ახალ ტენდერს გამოაცხადებს.

Тендер на строительство 60 км автодорог к границам с Азербайджаном и Арменией отменён из-за низкой конкуренции среди участников, сообщили власти Грузии. Проект должен был получить финансирование от Европейского инвестиционного банка на сумму 250 млн евро и из государственного бюджета.
Победитель конкурса планировалось построить трассы Рустави-Цители и Алгети-Садахло, включая 26 мостов и 11 развязок. Работы должны были начаться ещё в 2025 году и занять около 2,5 лет, однако из-за отмены тендера сроки реализации проекта теперь остаются неопределёнными.
Отмена конкурса отражает сложности привлечения подрядчиков для масштабных инфраструктурных проектов и может задержать стратегическое соединение транспортных сетей Грузии с соседними странами. Власти обещают пересмотреть условия и объявить новый тендер в ближайшее время.