თბილისსა და ბათუმში რეგიონის ქვეყნებიდან რეისების მასობრივი გაუქმება გრძელდება. TAV Georgia-ს მონაცემებით, ბოლო ხუთი დღის განმავლობაში დუბაიდან მხოლოდ 5 რეისი შესრულდა, ღამის ფრენები არ ხორციელდება, ხოლო აბუ-დაბიდან და შარჯადან რეისები სრულად გაუქმებულია.
დღეს, 10 მარტს, გაუქმებულია რეგულარული რეისები თელ-ავივიდან (4), თეირანიდან (2), შარჯადან (2), ქუვეითიდან (2), აბუ-დაბიდან (1), დოჰადან (1) და დუბაიდან (1). ასევე გაუქმებულია თელ-ავივიდან ბათუმის მიმართულებით ორი რეისი.
ამავდროულად, თბილისიდან ისრაელის მოქალაქეებისთვის, რომლებიც სახლში ბრუნდებიან, ევაკუაციის რეისები კვლავ სრულდება. 10 მარტისთვის სამი ასეთი რეისია დაგეგმილი.
მასობრივი გაუქმებები 28 თებერვლის შემდეგ დაიწყო, როდესაც აშშ-ისა და ისრაელის სამხედრო ოპერაცია ირანის წინააღმდეგ დაიწყო და ჯერ კიდევ აისახება საჰაერო მიმოსვლაზე საქართველოსა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებს შორის.

Georgian Airports Continue to Receive Fewer Flights from the Middle East
Due to the conflict in the Middle East, hundreds of passengers are left without flights from Israel, Iran, and the UAE
Mass flight cancellations from the region persist in Tbilisi and Batumi. According to TAV Georgia, only 5 flights from Dubai have been operated in the last five days, with no night flights, and flights from Abu Dhabi and Sharjah remain completely canceled.
Today, March 10, regular flights from Tel Aviv (4), Tehran (2), Sharjah (2), Kuwait (2), Abu Dhabi (1), Doha (1), and Dubai (1) have been canceled. Two flights from Tel Aviv to Batumi have also been canceled.
At the same time, evacuation flights for Israeli citizens returning home continue to operate from Tbilisi. Three such flights are scheduled for March 10.
Mass cancellations began after February 28, when the US and Israel launched a military operation against Iran, and continue to affect air traffic between Georgia and the countries of the Middle East.