მსხვილი საერთაშორისო ფინტექ-კომპანიების ინტერესი საქართველოს მიმართ ქვეყნის საინვესტიციო მიმზიდველობის ზრდას ადასტურებს. ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ Bybit-ის პლატფორმის თანადამფუძნებელთან და გენერალურ დირექტორთან ბენ ჩჟოუსთან შეხვედრის დროს განაცხადა. მთავრობის მეთაურის თქმით, ასეთი კომპანიების მხრიდან ყურადღება იმაზე მიუთითებს, რომ არჩეული ეკონომიკური პოლიტიკა შედეგს იძლევა.
კობახიძემ აღნიშნა, რომ ქვეყანაში აქტიურად ყალიბდება გარემო ფინანსური ინოვაციებისა და ციფრულ აქტივებთან დაკავშირებული სერვისების განვითარებისთვის. ხელისუფლება მიიჩნევს, რომ ეს მიმართულებები შეიძლება გახდეს ეკონომიკის ზრდის ერთ-ერთი მამოძრავებელი და დამატებითი საერთაშორისო ინვესტიციების მოზიდვის წყარო.
მთავრობა ასევე აპირებს აქტიურად დაუჭიროს მხარი საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ტელეკომუნიკაციებისა და ფინანსური სერვისების განვითარებას. თბილისში იმედოვნებენ, რომ ბაზრის მსხვილ მოთამაშეებთან თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს ქვეყნის ევროპასა და აზიას შორის მნიშვნელოვან ციფრულ ხიდად გადაქცევას.

Интерес крупных международных финтех-компаний к Грузия подтверждает растущую привлекательность страны для инвестиций. Об этом заявил премьер-министр Ираклий Кобахидзе во время встречи с соучредителем и генеральным директором платформы Bybit Бен Чжоу. По словам главы правительства, внимание со стороны таких компаний показывает, что выбранная экономическая политика приносит результат.
Кобахидзе отметил, что в стране активно формируется среда для развития финансовых инноваций и сервисов, связанных с цифровыми активами. Власти считают, что эти направления могут стать одним из драйверов роста экономики и привлечь дополнительные международные инвестиции.
Правительство также намерено активно поддерживать развитие информационных технологий, телекоммуникаций и финансовых сервисов. В Тбилиси рассчитывают, что сотрудничество с крупными игроками рынка поможет превратить страну в важный цифровой мост между Европой и Азией.