ავტომობილების იმპორტიორები და ავტოდილერები 21 თებერვალს რუსთავის ავტობაზრობის მიმდებარე ტერიტორიაზე საპროტესტო აქციას გამართავენ.
მიზეზი მთავრობის გადაწყვეტილებაა 6 წელზე ძველი ავტომობილების იმპორტის აკრძალვის შესახებ, რასაც ხელისუფლება ეკოლოგიური მოსაზრებებით ხსნის. ასეთი მანქანების შემოტანა მხოლოდ რეექსპორტისთვის იქნება დაშვებული.
იმპორტიორთა ასოციაციის ხელმძღვანელმა ლაშა დარბაისელმა ამ გადაწყვეტილებას „პირდაპირი შოკი“ და „საერთო კატასტროფა“ უწოდა. ორგანიზაციის შეფასებით, აკრძალვამ შესაძლოა ბაზრიდან იმპორტიორების მინიმუმ 50%-ის გასვლა გამოიწვიოს.
„ეს ნიშნავს უმუშევრობას და სამუშაო ადგილების დაკარგვას. არა მხოლოდ ავტომობილების იმპორტიორებისთვის, არამედ ავტო-სერვისის სფეროში მომუშავე და ავტონაწილების იმპორტით დაკავებული ადამიანებისთვის... სად წავლენ ეს ადამიანები?“ - თქვა დარბაისელმა.

Импортеры автомобилей и автодилеры проведут акцию протеста 21 февраля возле Руставского авторынка.
Причиной стало решение правительства запретить импорт автомобилей старше 6 лет, которое власти объясняют экологическими соображениями. Ввоз таких машин будет разрешен только для реэкспорта.
Глава Ассоциации импортеров Лаша Дарбаисели назвал решение «прямым шоком» и «общей катастрофой». По оценкам организации, запрет может привести к уходу с рынка как минимум 50% импортеров.
«Это означает безработицу и потерю рабочих мест. Не только импортеров автомобилей, но и людей, работающих в сфере автосервиса и занимающихся импортом запчастей... Куда эти люди пойдут?» — сказал Дарбаисели.