საქართველოს მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება სახელმწიფოს წინაშე ენერგეტიკის სექტორში დაგროვილი ჯარიმების ჩამოწერის შესახებ. საუბარია დაახლოებით 1 მილიარდ ლარზე - ეს, ეკონომიკის მინისტრის, მარიამ ქვრივიშვილის თქმით, ისტორიული ნაბიჯია, რომელიც მიზნად ისახავს ქვეყნის ერთ-ერთი ძირითადი დარგის მხარდაჭერას და ენერგეტიკული უსაფრთხოების განმტკიცებას.
როგორც ეკონომიკის სამინისტროს ხელმძღვანელმა განმარტა, გადაწყვეტილების მიღებამდე დეტალურად იქნა შესწავლილი ყველა პროექტი და მემორანდუმი, რომლებზეც ადრე ჯარიმები იყო დარიცხული. ხელისუფლება მივიდა ერთიან მიდგომამდე, რათა უზრუნველყოს გამჭვირვალობა და თანაბარი პირობები ბაზრის მონაწილეებისთვის. ენერგეტიკა დასახელებულია, როგორც სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი საქართველოს ეკონომიკის მდგრადი განვითარებისა და დამოუკიდებლობისთვის.
ამასთან, ჯარიმების ჩამოწერა უპირობო არ იქნება. თითოეული პროექტისთვის - მზის, ქარის ან ჰიდროენერგეტიკული - განისაზღვრება განხორციელების ახალი ვადები სამუშაოების სტადიის გათვალისწინებით. ინვესტორებს შეეძლებათ საკუთარი გრაფიკების შეთავაზება, თუმცა სახელმწიფო აქტიურად გააკონტროლებს მათ შესრულებას. ვადების დარღვევის შემთხვევაში ობიექტური მიზეზების გარეშე, შეწყალებული ჯარიმები სრულად აღდგება, დამატებით დაერიცხებათ საურავი.

Правительство Грузии приняло решение списать штрафы, накопленные в энергетическом секторе перед государством. Речь идёт о сумме около 1 млрд лари — это, по словам министра экономики Мариам Квривишвили, исторический шаг, призванный поддержать одну из ключевых отраслей страны и укрепить энергетическую безопасность.
Как пояснила глава Минэкономики, перед принятием решения были детально изучены все проекты и меморандумы, по которым ранее начислялись штрафы. Власти пришли к единому подходу, чтобы обеспечить прозрачность и равные условия для участников рынка. Энергетика названа стратегически важной для устойчивого развития экономики и независимости Грузии.
При этом списание штрафов не будет безусловным. Для каждого проекта — солнечного, ветрового или гидроэнергетического — определят новые сроки реализации с учётом стадии работ. Инвесторы смогут предложить собственные графики, однако государство будет активно контролировать их соблюдение. В случае срыва сроков без объективных причин прощённые штрафы восстановят в полном объёме, дополнительно начислив пеню.