საქართველოში 2026 წლის 1 იანვრიდან მოსახლეობისთვის ბუნებრივ აირზე ტარიფების გადახედვა იგეგმება. საკითხი 29 დეკემბერს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის სხდომაზე იქნება განხილული. მარეგულირებელი კომისიის თავმჯდომარის, დავით ნარმანიას განცხადებით, ზრდა მკვეთრი არ იქნება, თუმცა ფასების კორექტირების აუცილებლობა მომწიფებულია.
ნარმანიას თქმით, გაზის ახალი ტარიფები გაზგამანაწილებელი კომპანიების ფინანსური აუდიტის საფუძველზე, ასევე საინვესტიციო ვალდებულებებისა და ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციის ხარჯების გათვალისწინებით ჩამოყალიბდება. კონკრეტული პარამეტრები ჯერ არ სახელდება, რადგან გამოთვლები გრძელდება, მაგრამ საუბარია "მინიმალურ კორექტირებაზე“.
ამჟამად, საქართველოს რეგიონების უმეტესობაში მომხმარებლები ბუნებრივი აირის ერთ კუბურ მეტრში 0,57 ლარს იხდიან, ხოლო თბილისში ტარიფი ოდნავ დაბალია - დაახლოებით 0,54 ლარი. მოსალოდნელია, რომ განახლებული ფასები 2026 წლის პირველივე დღეებიდან ამოქმედდება და როგორც საყოფაცხოვრებო, ისე კომერციულ სექტორს შეეხება.

In Georgia, a revision of natural gas tariffs for the population is expected from January 1, 2026. The issue will be submitted to a meeting of the National Energy and Water Supply Regulatory Commission on December 29. The head of the regulator, David Narmania, said that the increase would not be sharp, but the need to adjust prices is overdue.
According to Narmania, new gas tariffs will be formed on the basis of a financial audit of gas distribution companies, as well as taking into account investment obligations and infrastructure modernization costs. Specific parameters of the increase have not yet been disclosed, as calculations are ongoing, but we are talking about a "minimal adjustment".
Currently, in most regions of Georgia, consumers pay 0.57 GEL per cubic meter of natural gas, while in Tbilisi the tariff is slightly lower - about 0.54 GEL. The updated prices are expected to take effect from the first days of 2026 and will affect both residential consumers and the commercial sector.