თბილისში ოფიციალურად გამოცხადდა ტენდერი ტრამვაის ხაზის მშენებლობაზე. ამის შესახებ დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა და უარყო ჭორები იმის შესახებ, რომ პროექტი თითქოს არ განხორციელდება. მისი თქმით, გავრცელებული ინფორმაცია "საზოგადოების მოტყუების“ შესახებ სიმართლეს არ შეესაბამება.
კალაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საკონკურსო პროცედურა უკვე დაწყებულია და იანვრის ბოლოსთვის გამოვლინდება კომპანია-გამარჯვებული. სწორედ ის შეუდგება პროექტის პრაქტიკულ განხორციელებას. მერმა აღნიშნა, რომ ტრამვაის თემასთან დაკავშირებით ბოლო დროს ბევრი სპეკულაცია გაჩნდა, თუმცა ქალაქის ხელისუფლება ინიციატივის ბოლომდე მიყვანას აპირებს.
დედაქალაქის მეთაურმა ასევე განაცხადა, რომ მომავალი ტრამვაის ხაზი ერთჯერადი აქცია არ უნდა გახდეს. მისი თქმით, ეს არ არის პირველი და არც უკანასკნელი ტრამვაის პროექტი თბილისისთვის, ტრამვაის ტრანსპორტის განვითარება კი განიხილება, როგორც ქალაქის ინფრასტრუქტურის მოდერნიზაციისა და სატრანსპორტო დატვირთვის შემცირების გრძელვადიანი სტრატეგიის ნაწილი.

В Тбилиси официально объявлен тендер на строительство трамвайной линии. Об этом заявил мэр столицы Каха Каладзе на заседании правительства, опровергнув слухи о том, что проект якобы не будет реализован. По его словам, распространяемая информация о «обмане общественности» не соответствует действительности.
Каладзе подчеркнул, что конкурсная процедура уже запущена, а компания-победитель будет определена в конце января. Именно она приступит к практической реализации проекта. Мэр отметил, что вокруг темы трамвая в последнее время появилось много спекуляций, однако городские власти намерены довести инициативу до конца.
Глава столицы также заявил, что будущая трамвайная линия не должна стать разовой акцией. По его словам, это не первый и не последний трамвайный проект для Тбилиси, а развитие трамвайного транспорта рассматривается как часть долгосрочной стратегии по модернизации городской инфраструктуры и снижению транспортной нагрузки.