საქართველოში ელექტროენერგიის სამომხმარებლო ტარიფების ზრდაა მოსალოდნელი. ამის შესახებ ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარემ, დავით ნარმანიამ "მთავარი მედია ცენტრის“ პრესკლუბში გამოსვლისას განაცხადა. მისი თქმით, ახალი ტარიფები 29 დეკემბრის სხდომაზე უნდა დამტკიცდეს.
ნარმანიამ გაიხსენა, რომ ბოლო 2 წლის განმავლობაში ელექტროენერგიის სამომხმარებლო ტარიფები 3 თეთრით შემცირდა, თუმცა ახლა მარეგულირებელი ვალდებულია წლის ბოლომდე ხელახლა გადათვალოს ისინი. ამასთან, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ ეტაპზე ბუნებრივ აირზე ტარიფების ზრდის "არანაირი მოლოდინი და წინაპირობა“ არ არსებობს - შესაძლებელია მხოლოდ მინიმალური კორექტირება, ხოლო ძირითადი ზრდა სწორედ ელექტროენერგიას შეეხება. კონკრეტული ციფრები და პროცენტები ჯერ არ სახელდება.
კომისიის ხელმძღვანელმა ცალკე აღნიშნა გადაწყვეტილებები, რომლებმაც, მისი თქმით, პირდაპირ დაუჭირა მხარი მომხმარებლებს: 2025 წელს მოქალაქეების განცხადებების საფუძველზე ჩამოიწერა 1 მილიონ ლარამდე არასწორად დარიცხული გადასახადები და ვადაგადაცილებული დავალიანებები. გარდა ამისა, კომუნალური კომპანიების მხრიდან წესებისა და ვადების დარღვევისთვის ავტომატურმა კომპენსაციებმა წელიწადში 5,7 მილიონ ლარს გადააჭარბა.

Consumer electricity tariffs are expected to increase in Georgia. This was announced by the Chairman of the National Energy and Water Supply Regulatory Commission, David Narmania, speaking at the "Mtavari Media Center" press club. According to him, the new tariffs should be approved at a meeting on December 29.
Narmania recalled that consumer electricity tariffs had been reduced by 3 tetri over the past 2 years, but now the regulator is obliged to recalculate them by the end of the year. At the same time, he stressed that at this stage there are "no expectations or prerequisites" for an increase in natural gas tariffs - only a minimal adjustment is possible, and the main increase will affect electricity. Specific figures and percentages have not yet been named.
Separately, the head of the commission noted decisions that, according to him, directly supported consumers: in 2025, up to 1 million GEL of incorrectly charged payments and overdue debts were written off following appeals from citizens. In addition, automatic compensation for violations of rules and deadlines by utility companies exceeded 5.7 million GEL per year.