საქართველო და ჩინეთი შეთანხმდნენ უმაღლესი განათლების დიპლომებისა და სერტიფიკატების ურთიერთაღიარების შესახებ. შესაბამისი შეთანხმება საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრომ და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის განათლების სამინისტრომ გააფორმეს. დოკუმენტი უკვე გამოქვეყნებულია საკანონმდებლო მაცნეში და მიზნად ისახავს განათლებისა და მეცნიერების სფეროში თანამშრომლობის განვითარებას, ასევე ორ ქვეყანას შორის აკადემიური მობილობის ზრდას.
შეთანხმება მკაფიოდ განსაზღვრავს სტუდენტების მიღების პირობებს. ჩინელ აბიტურიენტებს შეეძლებათ ჩაირიცხონ საქართველოს უნივერსიტეტებში ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის პროგრამებზე, თუ აქვთ შესაბამისი განათლების დონე - სკოლის ატესტატიდან და ჟუანკეს დიპლომიდან მაგისტრის ხარისხამდე. ამასთან, საქართველოს უნივერსიტეტები ინარჩუნებენ უფლებას, დამოუკიდებლად დააწესონ მოთხოვნები შეფასებებზე, გამოცდებსა და კვალიფიკაციაზე.
ანალოგიური პრინციპები მოქმედებს ჩინეთში ქართველი სტუდენტებისთვისაც. საქართველოს სკოლების კურსდამთავრებულებს, ბაკალავრებსა და მაგისტრებს შეეძლებათ ჩაირიცხონ ჩინეთის უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტებში ყველა დონის პროგრამაზე - სპეციალიზებული კურსებიდან დოქტორანტურამდე, მასპინძელი მხარის წესების დაცვით. შეთანხმება დადებულია 5 წლის ვადით, ავტომატური გაგრძელებით კიდევ 5 წლით და ხელი მოეწერა ვუჰანში.

Грузия и Китай договорились о взаимном признании дипломов и сертификатов о высшем образовании. Соответствующее соглашение подписали Министерство образования, науки и молодежи Грузии и Министерство образования КНР. Документ уже опубликован в Законодательном вестнике и направлен на развитие сотрудничества в сфере образования и науки, а также на рост академической мобильности между двумя странами.
Соглашение чётко прописывает условия приёма студентов. Китайские абитуриенты смогут поступать в грузинские вузы на бакалавриат, магистратуру и докторантуру при наличии соответствующего уровня образования — от школьного аттестата и диплома жуанке до степени магистра. При этом грузинские университеты сохраняют право самостоятельно устанавливать требования к оценкам, экзаменам и квалификации.
Аналогичные принципы действуют и для грузинских студентов в Китае. Выпускники школ, бакалавры и магистры из Грузии смогут поступать в китайские университеты и научно-исследовательские институты на программы всех уровней — от специализированных курсов до докторантуры, при соблюдении правил принимающей стороны. Соглашение заключено сроком на 5 лет с автоматическим продлением ещё на 5 лет и было подписано в Ухане.