2026 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში იგეგმება მასშტაბური ამნისტიის გამოცხადება მოქალაქეებისთვის სხვადასხვა დარღვევებისთვის ჩამორთმეულ მართვის მოწმობებზე. კანონპროექტი პარლამენტმა პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ინიციატივით მოამზადა და უკვე გადაეგზავნა ბიუროს შემდგომი განხილვისთვის.
დოკუმენტის დაჩქარებული წესით მიღება იგეგმება - სამი მოსმენის შემდეგ უკვე უახლოეს ოთხშაბათს. ამნისტია მასობრივი ხასიათის იქნება და შეეხება მართვის უფლების დროებითი ან ხანგრძლივი ჩამორთმევის შემთხვევების უმეტესობას, ვადისა და ადმინისტრაციული დარღვევის ხასიათის მიუხედავად.
ამასთან, კანონი ითვალისწინებს მთელ რიგ გამონაკლისებს. ამნისტია არ შეეხება იმ პირებს, რომლებიც ბრალდებულნი არიან ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ მძიმე დანაშაულებში, მათ შორის, აკრძალული ნივთიერებების დიდი პარტიების შეძენაში, შენახვასა და ამოღებაში. ასევე, კანონის მოქმედება არ გავრცელდება იმ მართვის მოწმობებზე, რომლებიც ამოღებულია ფატალური შედეგით დასრულებული ავტოსაგზაო შემთხვევის შემდეგ. პარლამენტში კანონპროექტს წარადგენს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე არჩილ გორდულაძე.

С 1 января 2026 года в Грузии планируется объявить масштабную амнистию по водительским удостоверениям, изъятым у граждан за различные нарушения. Законопроект подготовлен парламентом по инициативе премьер-министра Ираклия Кобахидзе и уже направлен в Бюро для дальнейшего рассмотрения.
Документ предполагается принять в ускоренном порядке — после трёх чтений уже в ближайшую среду. Амнистия будет носить массовый характер и затронет большинство случаев временного или длительного лишения водительских прав, независимо от срока и характера административного нарушения.
При этом закон предусматривает ряд исключений. Амнистия не коснётся лиц, обвиняемых в тяжких преступлениях, связанных с наркотиками, включая приобретение, хранение и изъятие крупных партий запрещённых веществ. Также под действие закона не подпадут водительские удостоверения, изъятые после ДТП со смертельным исходом. Представлять законопроект в парламенте будет председатель Комитета по правовым вопросам Арчил Гордуладзе.