ბრიტანეთის კინოს ინსტიტუტის ვერსიით, 2025 წლის 50 საუკეთესო ფილმების სიაში ორი ქართული წარმოების ფილმი მოხვდა. მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე ავტორიტეტული კინემატოგრაფიული ორგანიზაციის აღიარებამ დაადასტურა თანამედროვე ქართული კინოს მაღალი საერთაშორისო სტატუსი და მისი აქტუალობა გლობალური აუდიტორიისთვის.
რეიტინგში მოხვდა დეა კულუმბეგაშვილის ფილმი „აპრილი“ და ალექსანდრე კობერიძის „მშრალი ფოთოლი“. როგორც ბრიტანეთის კინოს ინსტიტუტში აღნიშნეს, 2025 წლის ფილმები აქტიურად რეაგირებდნენ მსოფლიოში მიმდინარე მოვლენებზე და წამოჭრეს იმიგრაციის, საპროტესტო მოძრაობების, დაპატიმრებებისა და სოციალური კონფლიქტების თემები, ხოლო თავად კინემატოგრაფია შეწყდა გარედან დამკვირვებლად ყოფნას.
ორივე ქართული ფილმი ღრმა სოციალურ და ადამიანურ საკითხებზეა კონცენტრირებული. ისინი ეხებიან ოჯახურ ურთიერთობებს, ქალის როლს საზოგადოებაში, შინაგან კონფლიქტებსა და სხვა მწვავე თემებს, რომლებიც გამოხმაურებას პოულობენ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. ერთდროულად ორი ფილმის პრესტიჟულ რეიტინგში მოხვედრა 2025 წელს ქართული კინოინდუსტრიისთვის შესამჩნევი მიღწევა გახდა.

Two Georgian-produced films have been included in the list of the 50 best films of 2025 according to the British Film Institute. Recognition from one of the world's most respected cinematographic organizations has confirmed the high international status of modern Georgian cinema and its relevance to a global audience.
The rating includes the films "April" by director Dea Kulumbegashvili and "A Dry Leaf" by Alexander Koberidze. As noted by the British Film Institute, the films of 2025 actively responded to what was happening in the world, raising the themes of immigration, protest movements, arrests and social conflicts, and cinema itself ceased to be an outside observer.
Both Georgian films focus on deep social and human issues. They touch upon family relationships, the role of women in society, internal conflicts and other acute topics that resonate far beyond the country. The inclusion of two films at once in the prestigious ranking became a notable achievement for the Georgian film industry in 2025.