ბრიტანეთის კინოს ინსტიტუტის ვერსიით, 2025 წლის 50 საუკეთესო ფილმების სიაში ორი ქართული წარმოების ფილმი მოხვდა. მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე ავტორიტეტული კინემატოგრაფიული ორგანიზაციის აღიარებამ დაადასტურა თანამედროვე ქართული კინოს მაღალი საერთაშორისო სტატუსი და მისი აქტუალობა გლობალური აუდიტორიისთვის.
რეიტინგში მოხვდა დეა კულუმბეგაშვილის ფილმი „აპრილი“ და ალექსანდრე კობერიძის „მშრალი ფოთოლი“. როგორც ბრიტანეთის კინოს ინსტიტუტში აღნიშნეს, 2025 წლის ფილმები აქტიურად რეაგირებდნენ მსოფლიოში მიმდინარე მოვლენებზე და წამოჭრეს იმიგრაციის, საპროტესტო მოძრაობების, დაპატიმრებებისა და სოციალური კონფლიქტების თემები, ხოლო თავად კინემატოგრაფია შეწყდა გარედან დამკვირვებლად ყოფნას.
ორივე ქართული ფილმი ღრმა სოციალურ და ადამიანურ საკითხებზეა კონცენტრირებული. ისინი ეხებიან ოჯახურ ურთიერთობებს, ქალის როლს საზოგადოებაში, შინაგან კონფლიქტებსა და სხვა მწვავე თემებს, რომლებიც გამოხმაურებას პოულობენ ქვეყნის ფარგლებს გარეთ. ერთდროულად ორი ფილმის პრესტიჟულ რეიტინგში მოხვედრა 2025 წელს ქართული კინოინდუსტრიისთვის შესამჩნევი მიღწევა გახდა.

Два фильма грузинского производства вошли в список 50 лучших кинолент 2025 года по версии Британского института кино. Признание одной из самых авторитетных кинематографических организаций мира подтвердило высокий международный статус современного грузинского кино и его актуальность для глобальной аудитории.
В рейтинг попали картины «Апрель» режиссера Деи Кулумбегашвили и «Сухой лист» Александра Коберидзе. Как отметили в Британском институте кино, фильмы 2025 года активно реагировали на происходящее в мире, поднимая темы иммиграции, протестных движений, арестов и социальных конфликтов, а сам кинематограф перестал быть сторонним наблюдателем.
Обе грузинские ленты сосредоточены на глубоких социальных и человеческих вопросах. В них затрагиваются семейные отношения, роль женщины в обществе, внутренние конфликты и другие острые темы, которые находят отклик далеко за пределами страны. Попадание сразу двух фильмов в престижный рейтинг стало заметным достижением для грузинской киноиндустрии в 2025 году.