საქართველო მსოფლიოს ათეულში შევიდა ბიტკოინების სახელმწიფო რეზერვების მოცულობით. 2025 წლის 18 ნოემბრის მონაცემებით, ქვეყნის ბალანსზე არის 66 BTC, საერთო ღირებულებით დაახლოებით 6,1 მილიონი დოლარი. ჯამში, 10 სახელმწიფო-მფლობელი აკონტროლებს 518 500 BTC-ს 47,7 მილიარდი დოლარის ოდენობით, რაც შეესაბამება ბიტკოინების მთლიანი მიმოქცევის დაახლოებით 2,5%-ს.
კრიპტოვალუტის მარაგებით აბსოლუტური ლიდერია აშშ - 198 012 BTC, ღირებულებით 18,2 მილიარდი დოლარი. მეორე ადგილზეა ჩინეთი 194 000 BTC-ით, შემდეგ მოდის დიდი ბრიტანეთი, რომელმაც დააგროვა 61 245 BTC. პირველ ხუთეულში ასევე შედიან უკრაინა 46 351 BTC-ით და ბუტანი, რომლის ანგარიშებზეც 11 286 BTC არის.
საქართველოს გარდა, ბიტკოინების სახელმწიფო რეზერვების მქონე ქვეყნების სიაში შედიან სალვადორი 7475 BTC-ით, ასევე ფინეთი, რომელიც ფლობს 90 BTC-ს. საქართველოს ყოფნა ამ რეიტინგში ხაზს უსვამს კრიპტოვალუტების მზარდ როლს ცალკეული სახელმწიფოების ფინანსურ პოლიტიკაში და აძლიერებს ინტერესს ციფრული აქტივების მიმართ სამხრეთ კავკასიის რეგიონში.

Georgia has entered the top ten countries in the world in terms of state reserves of bitcoins. According to data as of November 18, 2025, the country's balance sheet contains 66 BTC with a total value of about $6.1 million. In total, 10 holding states control 518,500 BTC worth $47.7 billion, which corresponds to approximately 2.5% of the total volume of bitcoins in circulation.
The absolute leader in cryptocurrency reserves remains the United States - 198,012 BTC worth $18.2 billion. China ranks second with 194,000 BTC, followed by Great Britain, which has accumulated 61,245 BTC. The top five also includes Ukraine with 46,351 BTC and Bhutan, which has 11,286 BTC in its accounts.
In addition to Georgia, the list of countries with state reserves of bitcoins includes El Salvador with 7475 BTC, as well as Finland, which owns 90 BTC. Georgia's presence in this ranking underscores the growing role of cryptocurrencies in the financial policies of individual states and increases interest in digital assets in the South Caucasus region.