საქართველოს ყოფილი პარლამენტის შენობაში ქუთაისში ოფიციალურად ამოქმედდა ტექნოლოგიური ჰაბი, რომელსაც ხელისუფლება რეგიონული დონის ინოვაციების ახალ ცენტრს უწოდებს. გახსნის დროს შენობის ფასადი მასშტაბური 3D-შოუს პლატფორმად გადაიქცა ასობით დრონით, ხოლო თავად პრეზენტაცია, მედიის ცნობით, ბიუჯეტს ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი დაუჯდა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ შენობამ, რომელიც ადრე წარსულის პოლიტიკურ ეპოქასთან ასოცირდებოდა, ახლა ახალი დანიშნულება მიიღო და ცოდნისა და ტექნოლოგიების განვითარების პლატფორმად იქცევა. ობიექტის რეკონსტრუქციაზე დაახლოებით $8,3 მილიონი დაიხარჯა. ჰაბის შემადგენლობაში შევა ქვეყნის უდიდესი ტექნოპარკი, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მუზეუმი, რობოტიკის, ხელოვნური ინტელექტის, დრონების, ვირტუალური რეალობისა და 3D-პროტოტიპირების ლაბორატორიები, ასევე სივრცეები სტარტაპებისა და IT-კომპანიებისთვის.
პროექტის ეკოსისტემაში ასევე შევა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი. ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ საგანმანათლებლო ბაზის, კვლევითი ინფრასტრუქტურისა და საერთაშორისო აეროპორტის კომბინაცია ქუთაისს არა მხოლოდ ეროვნულ, არამედ რეგიონულ ტექნოლოგიურ ცენტრად გადააქცევს. ამასთან, ჯერჯერობით უცნობია, რომელი უცხოური კომპანიები დაიწყებენ მუშაობას ახალ ჰაბში და ინფრასტრუქტურის რომელი ნაწილია უკვე სრულად მზად.

A technology hub, which authorities call a new center for regional innovation, has officially opened in the former Parliament building of Georgia in Kutaisi. During the opening, the building's facade was transformed into a platform for a large-scale 3D show with hundreds of drones, and the presentation itself, according to media reports, cost the budget more than half a million lari.
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated that the building, which was previously associated with a past political era, has now received a new purpose and will become a platform for the development of knowledge and technology. Approximately $8.3 million was allocated for the reconstruction of the facility. The hub will include the country's largest technopark, a science and technology museum, laboratories for robotics, artificial intelligence, drones, virtual reality, and 3D prototyping, as well as spaces for startups and IT companies.
The Kutaisi International University will also be part of the project's ecosystem. Authorities expect that the combination of an educational base, research infrastructure, and an international airport will allow Kutaisi to be transformed not only into a national but also a regional technology center. However, it is still unknown which foreign companies will be the first to start operations in the new hub and what part of the infrastructure is already fully ready.