საქართველოს ყოფილი პარლამენტის შენობაში ქუთაისში ოფიციალურად ამოქმედდა ტექნოლოგიური ჰაბი, რომელსაც ხელისუფლება რეგიონული დონის ინოვაციების ახალ ცენტრს უწოდებს. გახსნის დროს შენობის ფასადი მასშტაბური 3D-შოუს პლატფორმად გადაიქცა ასობით დრონით, ხოლო თავად პრეზენტაცია, მედიის ცნობით, ბიუჯეტს ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი დაუჯდა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ შენობამ, რომელიც ადრე წარსულის პოლიტიკურ ეპოქასთან ასოცირდებოდა, ახლა ახალი დანიშნულება მიიღო და ცოდნისა და ტექნოლოგიების განვითარების პლატფორმად იქცევა. ობიექტის რეკონსტრუქციაზე დაახლოებით $8,3 მილიონი დაიხარჯა. ჰაბის შემადგენლობაში შევა ქვეყნის უდიდესი ტექნოპარკი, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების მუზეუმი, რობოტიკის, ხელოვნური ინტელექტის, დრონების, ვირტუალური რეალობისა და 3D-პროტოტიპირების ლაბორატორიები, ასევე სივრცეები სტარტაპებისა და IT-კომპანიებისთვის.
პროექტის ეკოსისტემაში ასევე შევა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი. ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ საგანმანათლებლო ბაზის, კვლევითი ინფრასტრუქტურისა და საერთაშორისო აეროპორტის კომბინაცია ქუთაისს არა მხოლოდ ეროვნულ, არამედ რეგიონულ ტექნოლოგიურ ცენტრად გადააქცევს. ამასთან, ჯერჯერობით უცნობია, რომელი უცხოური კომპანიები დაიწყებენ მუშაობას ახალ ჰაბში და ინფრასტრუქტურის რომელი ნაწილია უკვე სრულად მზად.

В бывшем здании парламента Грузии в Кутаиси официально заработал технологический хаб, который власти называют новым центром инноваций регионального уровня. Во время открытия фасад здания превратили в площадку для масштабного 3D-шоу с сотнями дронов, а сама презентация, по данным СМИ, обошлась бюджету более чем в полмиллиона лари.
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что здание, которое ранее ассоциировалось с политической эпохой прошлого, теперь получило новое назначение и станет площадкой для развития знаний и технологий. На реконструкцию объекта было направлено около $8,3 млн. В состав хаба войдут крупнейший в стране технопарк, музей науки и технологий, лаборатории робототехники, искусственного интеллекта, дронов, виртуальной реальности и 3D-прототипирования, а также пространства для стартапов и IT-компаний.
В экосистему проекта также войдёт Кутаисский международный университет. Власти рассчитывают, что сочетание образовательной базы, исследовательской инфраструктуры и международного аэропорта позволит превратить Кутаиси не только в национальный, но и в региональный технологический центр. При этом пока неизвестно, какие зарубежные компании первыми начнут работу в новом хабе и какая часть инфраструктуры уже полностью готова.