Georgia-ს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელმა ეროვნულმა კომისიამ (GNERC) ენერგოსისტემაში მასშტაბური გაუმართაობის მიზეზების სასწრაფო შემოწმება დაიწყო, რომელიც 24 ივლისის ღამეს მოხდა. გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა „გადაუდებელი აუცილებლობის“ გამო, ხოლო სპეციალურმა სამუშაო ჯგუფმა მიიღო სრული წვდომა რეგულირებადი ენერგეტიკული კომპანიების ინფორმაციაზე.
ავარიამ ელექტროენერგიის გარეშე დატოვა Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Telavi, Borjomi, Bakuriani, Zugdidi და სხვა დასახლებული პუნქტები. გათიშვა დაახლოებით 00:10 საათზე მოხდა, ხოლო ელექტროენერგიის მიწოდების აღდგენა დაახლოებით ერთი საათის შემდეგ დაიწყო და დილამდე გაგრძელდა. ამასთან, Georgia-ს სახელმწიფო ელექტროსისტემას ჯერ არ წარმოუდგენია მომხდარის ოფიციალური ახსნა.
ზუსტი ინფორმაციის არარსებობის ფონზე, მომხდარის სხვადასხვა ვერსია გაჩნდა. სოციალურ ქსელებში გავრცელდა ინფორმაცია Georgia-სა და Turkey-ს შორის ელექტროგადამცემ ხაზზე შესაძლო ავარიის შესახებ, თუმცა GSE-ში ეს მონაცემები უარყვეს. Abkhazia-ში ასევე განაცხადეს ენერგომომარაგების პრობლემების შესახებ, რაც Inguri HPP-ს დაუკავშირეს, მაგრამ სადგურის ხელმძღვანელობამ განაცხადა, რომ არ გააჩნია ინფორმაცია ობიექტზე რაიმე გაუმართაობის შესახებ.

Национальная комиссия по регулированию энергетики и водоснабжения Грузии (GNERC) начала срочную проверку причин масштабного сбоя в энергосистеме, который произошёл в ночь на 24 июля. Решение было принято в связи с «неотложной необходимостью», а специальная рабочая группа получила полный доступ к информации регулируемых энергетических компаний.
Авария оставила без электроснабжения Тбилиси, Батуми, Кутаиси, Телави, Боржоми, Бакуриани, Зугдиди и другие населённые пункты. Отключение произошло около 00:10, а восстановление подачи электроэнергии началось примерно через час и продолжалось до утра. При этом Государственная электросистема Грузии пока не представила официального объяснения причин произошедшего.
На фоне отсутствия точной информации появились различные версии случившегося. В соцсетях сообщалось о возможной аварии на линии электропередачи между Грузией и Турцией, однако в GSE эти данные опровергли. В Абхазии также сообщили о проблемах с энергоснабжением, связав их с Ингурской ГЭС, но руководство станции заявило, что не располагает информацией о каких-либо сбоях на объекте.