საქართველოში 25 ივლისს დილით ორი დღის განმავლობაში მეორე მასშტაბური ენერგომომარაგების შეფერხება მოხდა. საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემამ (GSE) განაცხადა, რომ ავარია დაახლოებით 08:00 საათზე დაიწყო ადგილობრივი დროით, და ხუთ წუთში სპეციალისტებმა დაიწყეს ელექტროენერგიის მიწოდების თანდათანობით აღდგენა თბილისში და ქვეყნის უმეტეს რეგიონებში.
კომპანიამ განაცხადა, რომ აღდგენითი სამუშაოები უმოკლეს ვადებში დასრულდება, თუმცა ახალი გათიშვის ზუსტი მიზეზები ჯერ არ არის გამჟღავნებული. GSE-ში განაცხადეს, რომ სპეციალისტები ერთდროულად აღმოფხვრიან ავარიის შედეგებს და აანალიზებენ გარემოებებს, რამაც გამოიწვია შეფერხება. გამოძიების შედეგებს მოგვიანებით დაპირდნენ.
ეს უკვე მეორე სერიოზული ბლექაუტია საქართველოში ბოლო დღეებში. წინა გათიშვა მოხდა 24 ივლისს ღამით და შეეხო თბილისს, ბათუმს, ქუთაისს და სხვა ქალაქებს, რამაც გამოიწვია მეტროს გაჩერება, სარკინიგზო ტრანსპორტის, წყალმომარაგების და მობილური ინტერნეტის შეფერხებები. განმეორებითი ავარიების ფონზე, ენერგეტიკულმა რეგულატორმა GNERC-მა დაიწყო საგანგებო შემოწმება და სპეციალურ კომისიას მიაწოდა ყველა ენერგეტიკული კომპანიის მონაცემებზე წვდომა.

State Electrosystem Comments on Second Consecutive Blackout in Georgia
The State Electrosystem promises to restore stable network operation and continues to investigate the repeated large-scale outage
On the morning of July 25, Georgia experienced its second large-scale power outage in two days. The Georgian State Electrosystem (GSE) reported that the accident began around 08:00 local time, and within five minutes, specialists began gradually restoring electricity supply to Tbilisi and most regions of the country.
The company stated that restoration work would be completed as soon as possible, but the exact causes of the new outage have not yet been disclosed. GSE reported that specialists are simultaneously rectifying the consequences of the accident and analyzing the circumstances that led to the failure. The results of the investigation are promised to be released later.
This is the second major blackout in Georgia in recent days. The previous outage occurred on the night of July 24 and affected Tbilisi, Batumi, Kutaisi, and other cities, causing metro shutdowns, disruptions to railway transport, water supply, and mobile internet. Amidst the repeated accidents, the energy regulator GNERC launched an emergency inspection and granted a special commission access to data from all energy companies.