საქართველოში 25 ივლისს დილით ორი დღის განმავლობაში მეორე მასშტაბური ენერგომომარაგების შეფერხება მოხდა. საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემამ (GSE) განაცხადა, რომ ავარია დაახლოებით 08:00 საათზე დაიწყო ადგილობრივი დროით, და ხუთ წუთში სპეციალისტებმა დაიწყეს ელექტროენერგიის მიწოდების თანდათანობით აღდგენა თბილისში და ქვეყნის უმეტეს რეგიონებში.
კომპანიამ განაცხადა, რომ აღდგენითი სამუშაოები უმოკლეს ვადებში დასრულდება, თუმცა ახალი გათიშვის ზუსტი მიზეზები ჯერ არ არის გამჟღავნებული. GSE-ში განაცხადეს, რომ სპეციალისტები ერთდროულად აღმოფხვრიან ავარიის შედეგებს და აანალიზებენ გარემოებებს, რამაც გამოიწვია შეფერხება. გამოძიების შედეგებს მოგვიანებით დაპირდნენ.
ეს უკვე მეორე სერიოზული ბლექაუტია საქართველოში ბოლო დღეებში. წინა გათიშვა მოხდა 24 ივლისს ღამით და შეეხო თბილისს, ბათუმს, ქუთაისს და სხვა ქალაქებს, რამაც გამოიწვია მეტროს გაჩერება, სარკინიგზო ტრანსპორტის, წყალმომარაგების და მობილური ინტერნეტის შეფერხებები. განმეორებითი ავარიების ფონზე, ენერგეტიკულმა რეგულატორმა GNERC-მა დაიწყო საგანგებო შემოწმება და სპეციალურ კომისიას მიაწოდა ყველა ენერგეტიკული კომპანიის მონაცემებზე წვდომა.

Госэлектросистема прокомментировала второй подряд блэкаут в Грузии
Государственная электросистема обещает восстановить стабильную работу сети и продолжает расследование повторного масштабного отключения
В Грузии утром 25 июля произошёл второй за два дня масштабный сбой энергоснабжения. Государственная электросистема Грузии (GSE) сообщила, что авария началась около 08:00 по местному времени, а уже через пять минут специалисты приступили к постепенному восстановлению подачи электричества в Тбилиси и большинстве регионов страны.
Компания заявила, что восстановительные работы будут завершены в кратчайшие сроки, однако точные причины нового отключения пока не раскрываются. В GSE сообщили, что специалисты одновременно устраняют последствия аварии и анализируют обстоятельства, которые привели к сбою. Результаты расследования обещают обнародовать позже.
Это уже второй серьёзный блэкаут в Грузии за последние дни. Предыдущее отключение произошло ночью 24 июля и затронуло Тбилиси, Батуми, Кутаиси и другие города, вызвав остановку метро, перебои с железнодорожным транспортом, водоснабжением и мобильным интернетом. На фоне повторных аварий энергетический регулятор GNERC начал экстренную проверку и предоставил специальной комиссии доступ к данным всех энергетических компаний.