საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა გააკეთა კომენტარი დიდი ბრიტანეთის მიერ რუსული WB Bank-ის წინააღმდეგ სანქციების დაწესებაზე, რომელიც Wildberries-ის ეკოსისტემის ნაწილია. საუბარია სანქციების სიის გაფართოებაზე, რომელშიც ასევე შევიდა სხვა ფინანსური ორგანიზაციები.
რეგულატორში განაცხადეს, რომ სანქციების შესაძლო გვერდის ავლის რისკის შეფასება თავად ფინანსური ინსტიტუტების კომპეტენციას განეკუთვნება. ბანკები ვალდებულნი არიან დამოუკიდებლად გააანალიზონ კომპანიების საკუთრების სტრუქტურა და კონტროლი, ასევე განსაზღვრონ საერთაშორისო შეზღუდვების გამოყენებადობა თითოეულ კონკრეტულ შემთხვევაში.
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გააგრძელებს ფინანსური სექტორის მიერ სანქციების მოთხოვნების დაცვაზე ზედამხედველობას, თუმცა რეჟიმების დაცვაზე ძირითადი პასუხისმგებლობა თავად ორგანიზაციებს ეკისრებათ.
WB Bank-ში, თავის მხრივ, განაცხადეს, რომ შეზღუდვები არ იმოქმედებს კლიენტებისა და პარტნიორების მომსახურებაზე, რადგან ბანკის საქმიანობა ორიენტირებულია რუსეთის შიდა ბაზარზე და აგრძელებს მუშაობას ჩვეულ რეჟიმში.

Нацбанк Грузии прокомментировал санкции Британии против Wildberries
Национальный банк Грузии прокомментировал введение санкций Великобритании против российского WB Bank, входящего в экосистему Wildberries. Речь идет о расширении санкционного списка, в который также были включены ряд других финансовых организаций.
В регуляторе заявили, что оценка риска возможного обхода санкций относится к компетенции самих финансовых учреждений. Банки обязаны самостоятельно анализировать структуру собственности и контроль над компаниями, а также определять применимость международных ограничений в каждом конкретном случае.
В Национальном банке Грузии подчеркнули, что продолжат надзор за соблюдением санкционных требований финансовым сектором, однако основная ответственность за соблюдение режимов остается за самими организациями.
В WB Bank, в свою очередь, заявили, что ограничения не повлияют на обслуживание клиентов и партнеров, поскольку деятельность банка ориентирована на внутренний рынок России и продолжает работать в обычном режиме.