საქართველოში 2026 წლის თებერვალში 831 ავტომობილი გამოვლინდა, რომელთა გამონაბოლქვის დონე დასაშვებ ნორმებს აღემატებოდა. შემოწმებები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ქვეყნის ოთხ უდიდეს ქალაქში ჩაატარეს.
ყველაზე მეტი დარღვევა თბილისში დაფიქსირდა - 489 შემთხვევა. ბათუმში გამონაბოლქვის ნორმების გადაჭარბებით 138 ავტომობილი გამოვლინდა, ქუთაისში - 126, ხოლო რუსთავში - 78. ინსპექტორები ყოველდღიურად ამოწმებენ ტრანსპორტს ქალაქის გზებზე და აკონტროლებენ გამონაბოლქვის დონეს ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების პროგრამის ფარგლებში.
კონტროლის სისტემა 2023 წლის სექტემბრიდან მოქმედებს. პირველი შედეგების ანალიზის შემდეგ, უწყებამ გააძლიერა შემოწმებები: გაიზარდა ეკიპაჟების რაოდენობა, შეძენილია ჰიბრიდული ავტომობილები სპეციალური საზომი მოწყობილობებით, ხოლო თანამშრომლები დამატებით სწავლებას გადიან. ამჟამად გზებზე 15 სპეციალიზებული ჯგუფი მუშაობს და მხოლოდ 2026 წლის პირველ ორ თვეში მათ ავტომობილების გამონაბოლქვის ნორმების გადაჭარბების 1417 შემთხვევა გამოავლინეს. 🚗

В Грузии за месяц поймали 831 автомобиль с чрезмерными выбросами
В Грузии в феврале 2026 года выявили 831 автомобиль, уровень выхлопных выбросов которых превышал допустимые нормы. Проверки проводили сотрудники Департамента экологического надзора Министерства охраны окружающей среды и сельского хозяйства в четырёх крупнейших городах страны.
Больше всего нарушений зафиксировано в Тбилиси — 489 случаев. В Батуми обнаружили 138 автомобилей с превышением норм выбросов, в Кутаиси — 126, а в Рустави — 78. Инспекторы ежедневно проверяют транспорт на городских дорогах, контролируя уровень выхлопов в рамках программы по улучшению качества воздуха.
Система контроля действует с сентября 2023 года. После анализа первых результатов ведомство усилило проверки: увеличено число экипажей, закуплены гибридные автомобили со специальными измерительными приборами, а сотрудники проходят дополнительное обучение. Сейчас на дорогах работают 15 специализированных групп, и только за первые два месяца 2026 года они выявили уже 1417 случаев превышения норм автомобильных выбросов. 🚗