საქართველოში ავტომობილების ტექნიკური დათვალიერების ღირებულება შესაძლოა შესამჩნევად გაიზარდოს. დარგის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ მოქმედი ტარიფები დიდი ხანია არ გადახედილა და უკვე აღარ შეესაბამება არსებულ ეკონომიკურ ვითარებას.
ტექნიკური ინსპექტირების ცენტრების ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი შიოლაშვილმა განაცხადა, რომ სისტემის სტაბილური მუშაობისთვის ტექდათვალიერების ღირებულება დაახლოებით 50%-ით უნდა გაიზარდოს. მისი თქმით, უცვლელი ტარიფები პირდაპირ აისახება თანამშრომლების ხელფასებზე და სერიოზულ პრობლემებს უქმნის მთელ დარგს.
შიოლაშვილმა აღნიშნა, რომ ტექნიკური ინსპექტირების ცენტრები კადრების მაღალი გადინების წინაშე დგანან: ბევრი სპეციალისტი დაბალი შემოსავლების გამო მიდის. ფასების გადახედვის გარეშე თანამშრომლების შენარჩუნება სულ უფრო რთული ხდება, ამიტომ ტარიფების ზრდა ტექდათვალიერების სისტემის ფუნქციონირების შენარჩუნების ერთ-ერთ შესაძლო გზად განიხილება.

In Georgia, the cost of vehicle inspection may increase significantly. Industry representatives stated that the current tariffs have not been revised for a long time and no longer correspond to the current economic situation.
Giorgi Shiolashvili, Executive Director of the Association of Technical Inspection Centers, said that in order for the system to operate stably, the cost of technical inspection needs to be increased by about 50%. According to him, unchanged tariffs directly affect the salaries of employees and create serious problems for the entire industry.
Shiolashvili noted that technical inspection centers are facing a high turnover of personnel: many specialists leave due to low incomes. Without a revision of prices, it is becoming increasingly difficult to retain employees, therefore, an increase in tariffs is being considered as one of the possible ways to maintain the operability of the technical inspection system.