კომპანიები, რომლებიც საქართველოში 2022 წლის 1 იანვრამდე დარეგისტრირდნენ, მეწარმეთა შესახებ კანონის თანახმად, ვალდებულნი არიან 2026 წლის 31 მარტამდე განაახლონ თავიანთი სარეგისტრაციო მონაცემები რეესტრში. მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში, მათი რეგისტრაცია 1 აპრილიდან შეჩერდება.
განახლების ვადა უკვე გადატანილია: ადრე ის 2025 წლის 1 აპრილს უნდა ამოქმედებულიყო, მაგრამ ერთი წლით გაგრძელდა იმის გამო, რომ კომპანიების უმეტესობამ მონაცემები არ განაახლა. ბიზნესპორტალი BM.ge აფრთხილებს, რომ ათასობით საწარმოს რეგისტრაციის შეჩერებამ შესაძლოა უარყოფითად იმოქმედოს სახელმწიფოს საგადასახადო შემოსავლებზე.
ჯერჯერობით უცნობია, გადადებს თუ არა მთავრობა ვადას კვლავ. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ჯერ არ წარმოუდგენია სტატისტიკა იმის შესახებ, თუ რამდენი კომპანია განაახლა უკვე თავისი მონაცემები რეესტრში.

Компании, зарегистрированные в Грузии до 1 января 2022 года, должны обновить свои регистрационные данные в реестре до 31 марта 2026 года согласно Закону о предпринимателях. В случае невыполнения требования их регистрация будет приостановлена с 1 апреля.
Срок обновления уже переносили: ранее он должен был вступить в силу 1 апреля 2025 года, но был продлен на год из-за того, что большинство компаний не обновили данные. Бизнес-портал BM.ge предупреждает, что приостановка регистрации тысяч предприятий может негативно сказаться на налоговых поступлениях государства.
Источник изображения: Beso Mzhavanadze (Beso)
Пока неизвестно, будет ли правительство вновь откладывать срок. Минюст Грузии пока не предоставил статистику о том, сколько компаний уже обновили свои данные в реестре.