საქართველოში 1 აპრილიდან ამოქმედდება ექვს წელზე ძველი M1 კატეგორიის მსუბუქი ავტომობილების იმპორტის, პირველადი და დროებითი რეგისტრაციის აკრძალვა. როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა განაცხადა, ახალი რეგულაციები ეხება პირადი მოხმარებისთვის შემოტანილ მანქანებს.
აღნიშნული თარიღიდან რეგისტრაციას მხოლოდ ექვს წლამდე ასაკის და ევრო-5 ეკოლოგიური სტანდარტის შესაბამისი ავტომობილები დაექვემდებარება, რომელიც ქვეყანაში უკვე ორი წელია მოქმედებს. თუ ტრანსპორტირება 1 აპრილამდე დაიწყო და ეს დოკუმენტურად დასტურდება, რეგისტრაცია აკრძალვის ძალაში შესვლის შემდეგაც იქნება შესაძლებელი.
გადაზიდვის დაწყების დამადასტურებელი საბუთის არარსებობის შემთხვევაში, ავტომობილის შემოტანა ნებადართული იქნება, მაგრამ რეგისტრაციაში გატარება შეუძლებელი იქნება. პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის თქმით, შესაბამისი კანონპროექტი უკვე მომზადებულია და პარლამენტშია გაგზავნილი.

В Грузия с 1 апреля вводится запрет на ввоз, первичную и временную регистрацию легковых автомобилей категории M1 старше шести лет. Как заявила первый заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Нино Тандилашвили, новые правила касаются машин, ввозимых для личного пользования.
С указанной даты зарегистрировать можно будет только автомобили не старше шести лет и соответствующие экологическому стандарту Евро-5, который действует в стране уже два года. Если транспортировка начата до 1 апреля и это подтверждено документально, регистрация возможна и после вступления запрета в силу.
При отсутствии подтверждения начала перевозки автомобиль разрешат ввезти, но поставить на учёт будет нельзя. По словам премьер-министра Ираклий Кобахидзе, соответствующий законопроект уже подготовлен и направлен в парламент.