საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-მა დაადასტურა საქართველოს გრძელვადიანი სუვერენული საკრედიტო რეიტინგი "BB" დონეზე სტაბილური პროგნოზით, ხოლო მოკლევადიანი რეიტინგი "B" ნიშნულზე დარჩა. ექსპერტების შეფასებით, რეიტინგი შეზღუდულია ქვეყნის შემოსავლების შედარებით დაბალი დონით და ეკონომიკის იმპორტზე მაღალი დამოკიდებულებით.
სააგენტომ ასევე აღნიშნა, რომ ფინანსური სისტემის ზომიერი დოლარიზაცია ამცირებს მონეტარული პოლიტიკის ეფექტურობას. ამავდროულად, ეს რისკები ნაწილობრივ კომპენსირდება ძლიერი პოლიტიკური სტრუქტურით, სახელმწიფო ვალის ზომიერი დონით, ეროვნული ვალუტის მცურავი კურსით და საერთაშორისო ინსტიტუტებისგან შეღავათიანი დაფინანსების ხელმისაწვდომობით.
რეიტინგის შენარჩუნება ასახავს საქართველოს მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების სტაბილურობას და ინვესტორების ნდობას ქვეყნის შესაძლებლობაში შეასრულოს საგარეო ვალდებულებები არსებული შეზღუდვების მიუხედავად.

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило долгосрочный суверенный кредитный рейтинг Грузии на уровне «BB» со стабильным прогнозом, краткосрочный рейтинг остался на отметке «B». По оценке экспертов, рейтинг ограничен относительно низким уровнем доходов страны и высокой зависимостью экономики от импорта.
Агентство также отметило, что умеренная долларизация финансовой системы снижает эффективность денежно-кредитной политики. Вместе с тем эти риски частично компенсируются сильной политической структурой, умеренным уровнем государственного долга, плавающим курсом национальной валюты и доступом к льготному финансированию от международных институтов.
Сохранение рейтинга отражает стабильность макроэкономических показателей Грузии и уверенность инвесторов в способности страны выполнять внешние обязательства несмотря на существующие ограничения.