საქართველოს მთავრობა გეგმავს ავტომობილების მფლობელთა სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის სისტემის შემოღებას. შესაბამისი კანონპროექტი პარლამენტს გაზაფხულზე წარედგინება, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ. ინიციატივის მთავარი მოტივია ავტომობილების და ავარიების რიცხვის მკვეთრი ზრდა გზებზე, განსაკუთრებით ახალგაზრდა მძღოლების და მოსახლეობის დაუცველი ჯგუფების მონაწილეობით, ასევე მაღალი ხარჯები, რომელსაც ზარალდებიან დაზარალებულები, ავტოსაგზაო შემთხვევების გამომწვევები და სახელმწიფო.
სიახლის არსი იმაში მდგომარეობს, რომ ავტომობილის თითოეული მფლობელი ვალდებული იქნება შეიძინოს სადაზღვევო პოლისი და რეგულარულად გადაიხადოს პრემია. მთავრობა აღნიშნავს, რომ დაზღვევის სავალდებულო ხასიათი უზრუნველყოფს მაღალ მოცვას და პოლისის ღირებულების მისაღებ დონეზე შენარჩუნებას. სადაზღვევო პრემიების კონკრეტული ოდენობები ჯერჯერობით დაზუსტებული არ არის.
სტატისტიკის ფონზე პრობლემა აშკარაა: 2025 წლის სექტემბრის მდგომარეობით, 1,9 მილიონი რეგისტრირებული ავტომობილიდან მხოლოდ 8%-ს ჰქონდა დაზღვევა. საქართველო ევროპაში ლიდერობს სასიკვდილო ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობით - საშუალოდ ყოველწლიურად 100 ათას მოსახლეზე 11 ადამიანი იღუპება, რაც ხუთჯერ აღემატება ევროპულ რეკორდს. 2024 წელს გზებზე 444 ადამიანი დაიღუპა, ხოლო 2025 წლის ცხრა თვეში - უკვე 345 დაღუპული და 6 ათასზე მეტი დაშავებული.

The Georgian government plans to introduce a mandatory auto third-party liability insurance system. The relevant bill will be submitted to parliament in the spring, Prime Minister Irakli Kobakhidze announced. The main motive for the initiative is a sharp increase in the number of cars and accidents on the roads, especially involving young drivers and vulnerable populations, as well as the high costs incurred by victims, those responsible for accidents, and the state.
The essence of the innovation is that each car owner will be required to purchase an insurance policy and regularly pay a premium. The government notes that the mandatory nature of insurance will ensure high coverage and allow the policy cost to be kept at an acceptable level. Specific amounts of insurance premiums have not yet been specified.
Against the background of statistics, the problem is obvious: as of September 2025, out of 1.9 million registered cars, only 8% had insurance. Georgia leads Europe in the number of fatal road accidents — on average, 11 people per 100,000 residents die annually, which is five times higher than the European record. In 2024, 444 people died on the roads, and in the nine months of 2025 — already 345 dead and more than 6 thousand injured.