გაზსადენი იგდირი-ნახიჩევანი, რომელიც უზრუნველყოფს გაზის პირდაპირ მიწოდებას ნახიჩევანსა და თურქეთს შორის, ასევე შეუძლია მიიღოს რევერსული ნაკადები გამტარუნარიანობის გაზრდის წყალობით. ამის შესახებ აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ ორხან ზეინალოვმა თურქეთის ქალაქ რიზეში, საერთაშორისო ფორუმზე განაცხადა.
ზეინალოვის თქმით, პროექტი არა მხოლოდ აძლიერებს ნახიჩევანის ენერგოუსაფრთხოებას, არამედ ქმნის წინაპირობებს ზანგეზურის დერეფნის ფარგლებში მომავალი ინფრასტრუქტურული სინქრონულობისთვის.
მინისტრის მოადგილემ ხაზი გაუსვა აზერბაიჯანულ-თურქული სტრატეგიული ალიანსის წვლილს რეგიონულ უსაფრთხოებაში, მდგრად განვითარებასა და მრავალმხრივ თანამშრომლობაში ენერგეტიკის სფეროში. ერთობლივი ინიციატივები გაგრძელდება აზერბაიჯანულ-თურქული ენერგეტიკული ფორუმის, პროფილური სამუშაო ჯგუფებისა და მწვანე ენერგიის დერეფნების შექმნის პროექტების მეშვეობით.

The Igdir-Nakhchivan gas pipeline, which ensures direct gas supplies between Nakhchivan and Turkey, is also capable of receiving reverse flows due to increased capacity. This was stated by Deputy Minister of Energy of Azerbaijan Orkhan Zeynalov at the Ayder International Forum in Rize, Turkey.
According to Zeynalov, the project not only strengthens the energy security of Nakhchivan, but also creates prerequisites for future infrastructure synchronicity within the Zangezur Corridor.
The Deputy Minister emphasized the contribution of the Azerbaijani-Turkish strategic alliance to regional security, sustainable development and multilateral cooperation in the energy sector. Joint initiatives will be continued through the Azerbaijan-Turkey Energy Forum, specialized working groups and projects to create green energy corridors.