საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ შავი ზღვის ფსკერზე წყალქვეშა ენერგოკაბელის გაყვანის პროექტს ტრანსფორმაციული მნიშვნელობა აქვს როგორც ქვეყნისთვის, ისე მთელი რეგიონისთვის. ამის შესახებ მან აბუ-დაბიში მდგრადი განვითარების კვირეულის ლიდერთა დიალოგზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, სადაც განიხილებოდა შუა დერეფნის როლი ევროპისა და აზიის ენერგეტიკულ დაკავშირებაში.
საუბარია საერთაშორისო პროექტზე, რომლის შესახებ შეთანხმებას ხელი 2022 წლის დეკემბერში საქართველოს, აზერბაიჯანის, რუმინეთისა და უნგრეთის მთავრობებმა მოაწერეს. კაბელმა უნდა უზრუნველყოს ელექტროენერგიის მიწოდება საქართველოდან პირდაპირ ევროპაში. ქვეყნის ხელისუფლება არაერთხელ უსვამს ხაზს განახლებადი ენერგიის წყაროების მაღალ პოტენციალს და ცდილობს, საკვანძო სატრანზიტო ენერგეტიკული ჰაბის სტატუსი მოიპოვოს.
კობახიძის თქმით, პროექტის განხორციელება გენერირების სიმძლავრეების გაზრდის, ელექტროენერგიის ექსპორტის დაწყებისა და ახალ ევროპულ ბაზრებზე გასვლის საშუალებას მისცემს. მან აღნიშნა, რომ ამ ინფრასტრუქტურული გადაწყვეტის გარეშე საქართველოს გაუჭირდება საკუთარი ენერგეტიკული რესურსების სრულად გამოყენება. პრემიერმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პროექტი ურთიერთსასარგებლოა და ქვეყნის ენერგეტიკული სექტორის პროდუქტიულობისა და მდგრადობის მნიშვნელოვნად გაზრდა შეუძლია.

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что проект прокладки подводного энергокабеля по дну Чёрного моря имеет трансформационное значение как для страны, так и для всего региона. Об этом он рассказал, выступая на Диалоге лидеров в рамках Недели устойчивого развития в Абу-Даби, где обсуждалась роль Среднего коридора в энергетическом соединении Европы и Азии.
Речь идёт о международном проекте, соглашение по которому было подписано в декабре 2022 года правительствами Грузии, Азербайджана, Румынии и Венгрии. Кабель должен обеспечить поставки электроэнергии из Грузии напрямую в Европу. Власти страны неоднократно подчёркивали высокий потенциал возобновляемых источников энергии и стремление закрепиться в статусе ключевого транзитного энергетического хаба.
По словам Кобахидзе, реализация проекта позволит нарастить генерирующие мощности, запустить экспорт электроэнергии и выйти на новые европейские рынки. Он отметил, что без этого инфраструктурного решения Грузии будет сложно в полной мере использовать собственные энергетические ресурсы. Премьер подчеркнул, что проект является взаимовыгодным и способен существенно повысить производительность и устойчивость энергетического сектора страны.