Galt&Taggart-ის ინფორმაციით, 2025 წლის ბოლოსთვის თბილისში 42 388 უძრავი ქონების ტრანზაქცია დარეგისტრირდა, საერთო ჯამში 3,5 მილიარდი დოლარის ოდენობით. წლის სუსტი დასაწყისის შემდეგ, ბაზარი მაისიდან აღდგა და წლის ბოლოსთვის მოთხოვნა სრულად დაუბრუნდა წინა მაჩვენებლებს. პირველადმა ბაზარმა 20-25%-იანი ზრდა აჩვენა, ხოლო მეორადმა - 3%.
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ ბაზარზე მიწოდებამ ზრდა შეანელა: ნოემბრის მდგომარეობით, გაცემული ნებართვების რაოდენობა 4%-ით შემცირდა 2024 წელთან შედარებით. ამ შენელებამ პირდაპირი გავლენა მოახდინა ფასების დინამიკაზე, რომელიც წლის განმავლობაში თანდათან იზრდებოდა, მაგრამ 2025 წლის ბოლო თვეებში ზრდა დააჩქარა თვეში 0,7%-მდე.
ანალიტიკოსების პროგნოზით, ნებართვების გაცემის ტემპის შემცირება იქნება მთავარი ფაქტორი, რომელიც 2026 წელს ფასების წლიური ზრდის 4-5%-ის დონეზე შენარჩუნების საშუალებას მისცემს. თბილისის უძრავი ქონების სექტორმა წლის არასტაბილური დასაწყისის შემდეგ ძლიერი აღდგენითა და გაყიდვების დადებითი დინამიკით დაასრულა.

По итогам 2025 года в Тбилиси было зарегистрировано 42 388 сделок с недвижимостью на общую сумму 3,5 млрд долларов, сообщает Galt&Taggart. После слабого начала года рынок восстановился уже с мая, и к концу года спрос полностью вернулся к прежним показателям. Первичный рынок продемонстрировал рост на 20–25%, а вторичный — на 3%.
Эксперты отмечают, что предложение на рынке замедлило рост: по состоянию на ноябрь количество выданных разрешений сократилось на 4% по сравнению с 2024 годом. Это замедление напрямую сказалось на динамике цен, которые росли постепенно в течение года, но в последние месяцы 2025-го ускорили рост до 0,7% в месяц.
По прогнозам аналитиков, снижение темпов выдачи разрешений будет ключевым фактором, позволяющим сохранить годовой рост цен на уровне 4–5% в 2026 году. Сектор недвижимости Тбилиси после нестабильного начала года завершил его сильным восстановлением и положительной динамикой продаж.