2025 წელს რუსულმა კომპანია „გაზპრომმა“ საქართველოში გაზის მიწოდება 40,4%-ით გაზარდა. მთლიანობაში, ცენტრალური აზიისა და ამიერკავკასიის ქვეყნებში ექსპორტიც გაიზარდა: ყაზახეთში, უზბეკეთსა და ყირგიზეთში - 22,2%-ით. ბოლო წლებში რუსული გაზი სტაბილურად ზრდის წილს საქართველოს ბაზარზე, მაშინ როდესაც აზერბაიჯანიდან მიწოდება, რომელიც ძირითად წყაროდ რჩება, მცირდება.
საქსტატის მონაცემებით, 2025 წლის 11 თვეში საქართველომ რუსულ გაზში 123 მილიონ დოლარზე მეტი გადაიხადა, რაც 13%-ით აღემატება გასული წლის მაჩვენებელს. 2024 წელს რუსეთიდან იმპორტი თითქმის 146 მილიონი დოლარი დაჯდა და 32%-იანი ზრდა აჩვენა. 2025 წლის დეკემბრის საბოლოო მონაცემები ჯერ არ გამოქვეყნებულა.
გაზი მიეწოდება ჩრდილოეთ-სამხრეთის მაგისტრალური გაზსადენით, რომლითაც საწვავს ასევე იღებენ სომხეთი და საქართველო. ადრე თბილისი ტრანზიტს გადაქაჩული გაზის მოცულობის 10%-ის სახით იღებდა, მაგრამ კონტრაქტის პირობები შეიცვალა - ახლა ანგარიშსწორება ფულად გამოხატულებაში ხდება. შეთანხმების სრული დეტალები კომერციული საიდუმლოების გამო არ ქვეყნდება.

In 2025, the Russian company Gazprom increased gas supplies to Georgia by 40.4%. Overall, exports to Central Asia and the South Caucasus also increased: to Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan by 22.2%. In recent years, Russian gas has been steadily increasing its share in the Georgian market, while supplies from Azerbaijan, which remains the main source, are decreasing.
According to Sakstat, in the 11 months of 2025, Georgia paid more than $123 million for Russian gas, which is 13% higher than last year's figure. In 2024, imports from Russia cost almost $146 million, showing an increase of 32%. Final data for December 2025 have not yet been published.
Gas is supplied through the North-South main gas pipeline, which also supplies fuel to Armenia and Georgia. Previously, Tbilisi received transit in the form of 10% of the volume of gas pumped, but the terms of the contract have changed - now the calculations are carried out in monetary terms. Full details of the agreement are not published due to commercial secrecy.