საქართველო აგრძელებს თავისი საერთაშორისო წარმომადგენლობის გაძლიერებას: The Passport Index 2026-ის რეიტინგის მიხედვით, ქვეყანამ 33-ე ადგილი დაიკავა, გაუსწრო სომხეთს, აზერბაიჯანს, თურქეთსა და რუსეთს. ეს საქართველოს პასპორტს რეგიონში ყველაზე „ძლიერს“ ხდის.
საქართველოს მოქალაქეებს შეუძლიათ უვიზოდ ეწვიონ 133 ქვეყნიდან 79-ს, ხოლო 50 სახელმწიფოში მათ ეძლევათ ვიზის მიღების შესაძლებლობა ჩამოსვლისთანავე. კიდევ ოთხ ქვეყანაში გათვალისწინებულია ელექტრონული ვიზა, რაც მნიშვნელოვნად ამარტივებს საერთაშორისო მოგზაურობას.
Источник изображения: caliber.az
ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ მოქალაქეების მობილობის მაღალი დონე მოწმობს ქვეყნის მიმართ ნდობას საერთაშორისო ასპარეზზე და ზრდის საქართველოს მიმზიდველობას ბიზნესისა და ტურისტული გაცვლისთვის.

Грузия продолжает усиливать своё международное присутствие: по данным рейтинга The Passport Index 2026, страна заняла 33-е место, опередив Армению, Азербайджан, Турцию и Россию. Это делает грузинский паспорт самым «сильным» в регионе.
Граждане Грузии могут посещать без виз 79 стран из 133, а в 50 государствах им предоставляется возможность оформления визы по прибытии. Ещё в четырёх странах предусмотрена электронная виза, что значительно облегчает международные поездки.
Эксперты отмечают, что высокий уровень мобильности граждан свидетельствует о доверии к стране на международной арене и повышает привлекательность Грузии для делового и туристического обмена.