საქართველო გეგმავს მასშტაბურ ინვესტიციებს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურაში: 2032 წლამდე დარგის განვითარებაზე 7 მილიარდი ლარი ($2,6 მილიარდი) იქნება მიმართული. ეკონომიკის მინისტრის მოადგილის, მარიამ ქვრივიშვილის განცხადებით, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა რკინიგზების მოდერნიზაციას და ქვეყნის ლოგისტიკური პოტენციალის განვითარებას.
2026 წელს დაიწყება ლოკომოტივების პარკის განახლება და მოძრავი შემადგენლობის გაფართოება, პარალელურად ოპტიმიზირდება საოპერაციო პროცესები და ციფრული სერვისები. ეს საშუალებას მოგვცემს ზაფხულის სეზონისთვის თბილისი-ბათუმის მონაკვეთზე მგზავრობის დრო 30 წუთით შევამციროთ, ხოლო მგზავრები და ტვირთების გადამზიდავები გაუმჯობესებას უახლოეს წლებში იგრძნობენ.
გარდა ამისა, რესპუბლიკა იწყებს ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის აქტიურ ფაზას და ასრულებს ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის პროექტს. ასეთი ნაბიჯები მიზნად ისახავს საქართველოს რეგიონის სატრანსპორტო ჰაბად გადაქცევას, ტვირთბრუნვის გაზრდას და ქვეყნის უფრო მიმზიდველს გახდომას საერთაშორისო ვაჭრობისთვის.

Грузия планирует масштабные инвестиции в транспортную инфраструктуру: до 2032 года на развитие отрасли будет направлено 7 млрд лари ($2,6 млрд). Глава Минэкономики Мариам Квривишвили сообщила, что особое внимание уделят модернизации железных дорог и развитию логистического потенциала страны.
В 2026 году стартует обновление локомотивного парка и расширение подвижного состава, параллельно оптимизируются операционные процессы и цифровизируются услуги. Это позволит к летнему сезону сократить время в пути на участке Тбилиси-Батуми на 30 минут, а пассажиры и грузоперевозки почувствуют улучшения уже в ближайшие годы.
Кроме того, республика приступает к активной фазе строительства глубоководного порта Анаклия и завершает проект железной дороги Баку-Тбилиси-Карс. Такие шаги нацелены на превращение Грузии в транспортный хаб региона, увеличивая грузопоток и делая страну более привлекательной для международной торговли.