თბილისში შეჩერებულია მიწისზედა მეტროს პროექტი
თბილისის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა მიწისზედა მეტროს მშენებლობის დროებით შეჩერების შესახებ, რომელიც ჯერ არც კი დაწყებულა. ამის ნაცვლად, პრიორიტეტი მიენიჭება მეტროს არსებული ხაზების გაფართოებას, უპირველეს ყოვლისა, ბოლო სადგურების - "ახმეტელის თეატრი" და "ვარკეთილი".
მიწისზედა მეტროს პროექტი ჯერ კიდევ 2018 წელს დაიწყო, კალაძის მერის პოსტზე მოსვლის შემდეგ და მოიცავდა ტექნიკურ-ეკონომიკურ დასაბუთებას ევროპული კომპანიების ჩართულობით. კვლევებმა აჩვენა, რომ მისი რეალიზაცია დაახლოებით 300 მილიონი ევრო დაჯდებოდა, რამაც ეჭვქვეშ დააყენა დიდი ხარჯების მიზანშეწონილობა.
აღინიშნა, რომ მიწისზედა მეტროს მშენებლობა ახლა რომ დაიწყოს, ეს გამოიწვევდა კრიტიკას ხარჯების გამო, რომლებიც თანხებს ქალაქის სატრანსპორტო ქსელის უფრო გადაუდებელი საჭიროებებიდან გადაიტანდა.
კალაძემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მეტროს პირველი ხაზის თითო სადგურით თითოეული ბოლოდან გაგრძელება შეამცირებს გადატვირთულობას და უკეთ გადაანაწილებს მგზავრთნაკადს.

В Тбилиси приостанавливают проект надземного метро
Мэр Тбилиси Каха Каладзе объявил о временной приостановке строительства наземного метро, которое так и не было начато. Вместо этого приоритет будет отдан расширению существующих линий метро, прежде всего конечных станций «Театр Ахметели» и «Варкетили».
Проект надземного метро был инициирован ещё в 2018 году, после прихода Каладзе на пост мэра, и включал технико-экономическое обоснование с привлечением европейских компаний. Исследования показали, что его реализация потребовала бы около 300 миллионов евро, что поставило под сомнение целесообразность крупных расходов.
Отмечено, что если бы надземное метро начали строить сейчас, это вызвало бы критику по поводу расходов, отвлекающих средства от более насущных нужд городской транспортной сети.
Каладзе подчеркнул, что продление первой линии метро на одну станцию с каждого конца позволит снизить перегрузки и лучше распределить пассажиропоток.