საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განმარტა, რა პროცედურების გავლაა საჭირო მართვის მოწმობის აღსადგენად მოქმედი ამნისტიის ფარგლებში. საუბარია იმ მოქალაქეებზე, რომლებსაც უფლება ჩამოერთვათ 2025 წლის 16 დეკემბრამდე საჯარიმო ქულების ამოწურვის, ნასვამ მდგომარეობაში მართვის, ავტოსაგზაო შემთხვევის ადგილის დატოვების ან სხვა რიგი დარღვევებისთვის. ჯამში, დაახლოებით 35 500 ასეთი მძღოლია.
2026 წლის 1 იანვრიდან უფლებები ავტომატურად აღუდგება დაახლოებით 780 მძღოლს, რომლებსაც მოწმობა ჩამოერთვათ ქულების ლიმიტის ამოწურვის გამო - მათ ასევე დაერიცხებათ ახალი 100 ქულა. კიდევ დაახლოებით 11 000 ადამიანი შეძლებს უფლებების დაბრუნებას ჯარიმების სრული დაფარვის შემდეგ. ამასთან, დაახლოებით 3 500 ნარკომომხმარებლად აღიარებული პირი არ ექვემდებარება ავტომატურ აღდგენას: მათ დასჭირდებათ სახელმწიფო სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის დასკვნა ნარკოტიკებზე დინამიური ანალიზით.
ცალკე პროცედურაა გათვალისწინებული დაახლოებით 20 000 მძღოლისთვის, რომლებსაც უფლება ჩამოერთვათ ნასვამ მდგომარეობაში ავტომობილის მართვის ან ავტოსაგზაო შემთხვევის ადგილის დატოვებისთვის. შინაგან საქმეთა სამინისტრო ვალდებულია 2026 წლის 1 თებერვლამდე თავის ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოაქვეყნოს ინფორმაცია სანქციებისგან თითოეული ასეთი პირის გათავისუფლების შესახებ - თავად გამოქვეყნება ნიშნავს მართვის უფლების აღდგენას. ამნისტია არ ვრცელდება მძიმე ნარკოდანაშაულებზე და სისხლის სამართლის კოდექსის რიგ მუხლებზე, ასევე აუქმებს უფლებების ვადამდე დაბრუნების შესაძლებლობას განმეორებითი დარღვევების შემთხვევაში - ასეთ შემთხვევებში გამოყენებული იქნება უფრო მკაცრი ზომები.

The Ministry of Internal Affairs of Georgia has explained the procedures that must be followed to restore a driver's license under the current amnesty. This refers to citizens who were deprived of their rights before December 16, 2025 for exhausting penalty points, drunk driving, leaving the scene of an accident, or a number of other violations. In total, there are about 35,500 such drivers.
From January 1, 2026, approximately 780 drivers who were deprived of their licenses due to exhaustion of the point limit will automatically have their rights restored - they will also be credited with 100 new points. Another approximately 11,000 people will be able to get their rights back after full payment of their fine debts. At the same time, about 3,500 people recognized as drug addicts are not subject to automatic recovery: they will need a conclusion from the state forensic medical examination with a dynamic analysis for drugs.
A separate procedure is provided for approximately 20,000 drivers who have been deprived of their rights for driving under the influence of alcohol or for leaving the scene of an accident. The Ministry of Internal Affairs is obliged to publish information on its official website by February 1, 2026 on the release of each such person from sanctions - the publication itself will mean the restoration of the right to drive. The amnesty does not apply to serious drug crimes and a number of articles of the Criminal Code, and also cancels the possibility of early return of rights for repeated violations - in such cases, more stringent measures will be applied.