18 დეკემბრის საღამოს აზერბაიჯანიდან საქართველოს მიმართულებით სომხეთისთვის განკუთვნილი ნავთობპროდუქტების მატარებელი გავიდა. მატარებელი ბეიუქ-კესიკის სადგურიდან, აღსტაფას რაიონიდან, აზერბაიჯან-საქართველოს საზღვრის მახლობლად გავიდა. საწვავის მიწოდება განხორციელდება საქართველოს ტერიტორიის გავლით.
მატარებელი ეკუთვნის სს "აზერბაიჯანის რკინიგზას" და შედგება 22 ვაგონ-ცისტერნისგან. მათ გადააქვთ 1220 ტონა AI-95 მარკის ბენზინი. მოსალოდნელია, რომ ტვირთი დადგენილი წესით სომხეთში იქნება მიწოდებული, იუწყება სააგენტო Report.
ეს რეისი გახდა SOCAR-ის მიერ აზერბაიჯანული ნავთობპროდუქტების სომხეთში მიწოდების პირველი შემთხვევა. მიწოდება შესაძლებელი გახდა აზერბაიჯანის პრეზიდენტის ილჰამ ალიევის 2025 წლის ოქტომბერში მიღებული გადაწყვეტილების შემდეგ, რომ გააუქმა შეზღუდვები ქვეყნის ტერიტორიაზე სომხეთში ტვირთების ტრანზიტზე.

Вечером 18 декабря из Азербайджана в сторону Грузии отправился товарный поезд с нефтепродукцией, предназначенной для Армении. Состав выехал со станции Беюк-Кясик в Агстафинском районе, неподалёку от азербайджано-грузинской границы. Доставка топлива будет осуществляться транзитом через территорию Грузии.
Поезд принадлежит ЗАО «Азербайджанские железные дороги» и состоит из 22 вагонов-цистерн. В них перевозится 1 220 т бензина марки АИ-95. Ожидается, что груз в установленном порядке будет доставлен в Армению, сообщает агентство Report.
Этот рейс стал первым случаем поставки азербайджанских нефтепродуктов в Армению компанией SOCAR. Поставка стала возможной после решения президента Азербайджана Ильхама Алиева, принятого в октябре 2025 года, об отмене ограничений на транзит грузов в Армению через территорию страны.