საქართველო ევროპაში განათლებისა და ჯანდაცვის სახელმწიფო ხარჯების ეფექტურობის ლიდერთა შორისაა. ამის შესახებ მმართველი პარტია "ქართული ოცნება“ აცხადებს და ჩენდლერის ინსტიტუტის უახლეს რეიტინგზე დაყრდნობით, რომელიც აფასებს, თუ რამდენად წარმატებით გარდაიქმნება საბიუჯეტო ინვესტიციები რეალურ სოციალურ შედეგებად.
კვლევის თანახმად, საქართველომ მსოფლიო რეიტინგში 36-ე ადგილი დაიკავა, ხოლო ევროპის ქვეყნებს შორის - მე-14. ამასთან, მან მოახერხა G7-ის რიგი სახელმწიფოებისთვის, ასევე ევროკავშირისა და ნატოს ცალკეული წევრებისთვის გასწრება. ექსპერტებმა გააანალიზეს არა აბსოლუტური ხარჯები, არამედ მათი ანაზღაურება - სამედიცინო მომსახურების ხარისხი და განათლების სისტემის ეფექტურობა დაფინანსების მოცულობასთან მიმართებაში.
რეიტინგის ავტორები აღნიშნავენ, რომ საკვანძო ფაქტორი რესურსების რაციონალური განაწილება და პრაქტიკულ შედეგზე ორიენტირება გახდა. საქართველოსთვის ეს ნიშნავს საერთაშორისო ასპარეზზე პოზიციების გამყარებას და დამატებით არგუმენტს არჩეული სოციალურ-ეკონომიკური მოდელის სასარგებლოდ, სადაც მნიშვნელოვანია არა ბიუჯეტის ზომა, არამედ მისი რეალური სარგებელი მოქალაქეებისთვის.

Грузия оказалась в числе лидеров Европы по эффективности государственных расходов на образование и здравоохранение. Об этом заявила правящая партия «Грузинская мечта», сославшись на свежий рейтинг Института Чендлера, который оценивает, насколько успешно бюджетные вложения превращаются в реальные социальные результаты.
Согласно исследованию, Грузия заняла 36-е место в мировом рейтинге и 14-е среди европейских стран. При этом она сумела опередить ряд государств из G7, а также отдельных членов ЕС и НАТО. Эксперты анализировали не абсолютные траты, а их отдачу — качество медицинских услуг и эффективность системы образования по отношению к объёму финансирования.
Авторы рейтинга отмечают, что ключевым фактором стало рациональное распределение ресурсов и ориентация на практический результат. Для Грузии это означает укрепление позиций на международной арене и дополнительный аргумент в пользу выбранной социально-экономической модели, где важна не величина бюджета, а его реальная польза для граждан.