უახლოეს წლებში საქართველოს რკინიგზის განვითარებაში დაახლოებით 1 მილიარდი ლარის ინვესტიცია განხორციელდება. ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა საზოგადოებრივი ტელევიზიის ეთერში განაცხადა და აღნიშნა, რომ შესაბამისი გადაწყვეტილება მთავრობამ უკვე მიიღო. ინვესტიციები მიმართული იქნება ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალის გაძლიერებისა და საქართველოს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის კონკურენტუნარიანობის ამაღლებისკენ.
მინისტრის თქმით, მსოფლიო ტვირთბრუნვის ზრდა საქართველოსგან საიმედო სატრანზიტო პარტნიორის როლის შენარჩუნებისთვის აქტიურ ნაბიჯებს მოითხოვს. საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში გათვალისწინებულია სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის განვითარება, ასევე ლოკომოტივების პარკის განახლება და გაფართოება. ქვრივიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რკინიგზის მოდერნიზაციის პროექტი უკვე დასრულებულია და მისმა განხორციელებამ ქსელის გამტარუნარიანობა გააორმაგა.
გარდა ამისა, უახლოეს მომავალში მოსალოდნელია ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო ხაზის გახსნა, რომელსაც მთავრობა მთელი რეგიონისთვის - აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთისთვის ისტორიულ პროექტად მოიხსენიებს. პარალელურად, საქართველოს რკინიგზა 120 გონდოლა ვაგონის შესყიდვას გეგმავს, რისთვისაც 20 მილიონი ლარის ტენდერია გამოცხადებული. ასევე, 2026 წლის ბიუჯეტის პროექტში გათვალისწინებულია აზიის განვითარების ბანკიდან და მსოფლიო ბანკიდან 162,5 მილიონი ლარის საკრედიტო ხაზების მოზიდვა სარკინიგზო სექტორის რეფორმის ფარგლებში.

In the coming years, about 1 billion lari will be invested in the development of Georgian Railways. This was announced by the Minister of Economy of Georgia, Mariam Kvrivishvili, on Public Television, noting that the corresponding decision has already been made by the government. The investments will be directed to strengthening the country's transit potential and increasing the competitiveness of the Georgian transport infrastructure.
According to the minister, the growth of global cargo turnover requires Georgia to take active steps to maintain its role as a reliable transit partner. The investment program includes the development of railway infrastructure, as well as the renewal and expansion of the locomotive fleet. Kvrivishvili emphasized that the railway modernization project has already been completed, and its implementation has doubled the network's capacity.
In addition, the opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway line is expected in the near future, which the government calls a historical project for the entire region - Azerbaijan, Georgia, and Turkey. In parallel, Georgian Railways plans to purchase 120 gondola cars, for which a tender of 20 million lari has been announced. The draft budget for 2026 also provides for attracting credit lines of 162.5 million lari from the Asian Development Bank and the World Bank as part of the railway sector reform.