უახლოეს წლებში საქართველოს რკინიგზის განვითარებაში დაახლოებით 1 მილიარდი ლარის ინვესტიცია განხორციელდება. ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა საზოგადოებრივი ტელევიზიის ეთერში განაცხადა და აღნიშნა, რომ შესაბამისი გადაწყვეტილება მთავრობამ უკვე მიიღო. ინვესტიციები მიმართული იქნება ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალის გაძლიერებისა და საქართველოს სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის კონკურენტუნარიანობის ამაღლებისკენ.
მინისტრის თქმით, მსოფლიო ტვირთბრუნვის ზრდა საქართველოსგან საიმედო სატრანზიტო პარტნიორის როლის შენარჩუნებისთვის აქტიურ ნაბიჯებს მოითხოვს. საინვესტიციო პროგრამის ფარგლებში გათვალისწინებულია სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის განვითარება, ასევე ლოკომოტივების პარკის განახლება და გაფართოება. ქვრივიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რკინიგზის მოდერნიზაციის პროექტი უკვე დასრულებულია და მისმა განხორციელებამ ქსელის გამტარუნარიანობა გააორმაგა.
გარდა ამისა, უახლოეს მომავალში მოსალოდნელია ბაქო-თბილისი-ყარსის სარკინიგზო ხაზის გახსნა, რომელსაც მთავრობა მთელი რეგიონისთვის - აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთისთვის ისტორიულ პროექტად მოიხსენიებს. პარალელურად, საქართველოს რკინიგზა 120 გონდოლა ვაგონის შესყიდვას გეგმავს, რისთვისაც 20 მილიონი ლარის ტენდერია გამოცხადებული. ასევე, 2026 წლის ბიუჯეტის პროექტში გათვალისწინებულია აზიის განვითარების ბანკიდან და მსოფლიო ბანკიდან 162,5 მილიონი ლარის საკრედიტო ხაზების მოზიდვა სარკინიგზო სექტორის რეფორმის ფარგლებში.

В ближайшие годы в развитие Грузинских железных дорог будет инвестировано около 1 млрд лари. Об этом заявила министр экономики Грузии Мариам Квривишвили в эфире Общественного телевидения, отметив, что соответствующее решение уже принято правительством. Инвестиции направят на укрепление транзитного потенциала страны и повышение конкурентоспособности грузинской транспортной инфраструктуры.
По словам министра, рост мирового грузооборота требует от Грузии активных шагов для сохранения роли надежного транзитного партнера. В рамках инвестиционной программы предусмотрено развитие железнодорожной инфраструктуры, а также обновление и расширение парка локомотивов. Квривишвили подчеркнула, что проект модернизации железных дорог уже завершен, и его реализация позволила вдвое увеличить пропускную способность сети.
Кроме того, в ближайшее время ожидается открытие железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс, которую в правительстве называют историческим проектом для всего региона — Азербайджана, Грузии и Турции. Параллельно Грузинские железные дороги планируют закупить 120 вагонов-гондол, для чего объявлен тендер на 20 млн лари. Также в проекте бюджета на 2026 год предусмотрено привлечение кредитных линий на 162,5 млн лари от Азиатского банка развития и Всемирного банка в рамках реформы железнодорожного сектора.