საქართველოში უმაღლესი განათლების სფეროში სერიოზული ცვლილებები მზადდება: სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სამაგისტრო პროგრამები სრულიად უფასო გახდება. უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში შესწორებები განათლების მინისტრის მოადგილემ ზვიად გაბისონიამ საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე წარადგინა და მათ განხილვას დაჩქარებულ რეჟიმში აპირებენ.
გაბისონიას თქმით, რეფორმა ქვეყნის ყველა 19 სახელმწიფო უნივერსიტეტს შეეხება. არსებული საგრანტო მოდელი, რომლის დროსაც სტუდენტები კონკურსის წესით იღებდნენ ნაწილობრივ დაფინანსებას, გაუქმდება. მას ჩაანაცვლებს სწავლის საფასურის სრული სახელმწიფო დაფარვა. ეს ეხება არა მხოლოდ ბაკალავრიატს, არამედ მაგისტრატურასაც - სწავლა უფასო გახდება ყველასთვის, ვინც კვოტით ჩაირიცხება.
ცვლილებების ძალაში შესვლის შემდეგ, დაფინანსების სახელმწიფო მოდელი სრულად აიღებს სასწავლო პროგრამების საფასურის გადახდას, გამორიცხავს რაიმე სახის გრანტების ან დამატებითი შენატანების საჭიროებას. ამრიგად, საქართველო ფაქტობრივად გადადის სისტემაზე, სადაც სახელმწიფო უნივერსიტეტებში საბაზისო უმაღლესი განათლება ფინანსდება სახელმწიფოს მიერ, დონის მიუხედავად - ბაკალავრიატიდან მაგისტრატურამდე.

В Грузии готовят серьёзные изменения в сфере высшего образования: магистерские программы в государственных университетах станут полностью бесплатными. Поправки к Закону о высшем образовании представил заместитель министра образования Звиад Габисония на заседании парламентского комитета, и рассматривать их собираются в ускоренном режиме.
По словам Габисонии, реформа затронет все 19 государственных университетов страны. Существующая модель грантов, при которой студенты получали частичное финансирование по конкурсу, будет упразднена. Её заменит полное государственное покрытие стоимости обучения. Это касается не только бакалавриата, но и магистратуры — обучение станет бесплатным для всех, кто поступит по квотной системе.
После вступления изменений в силу государственная модель финансирования полностью возьмёт на себя оплату учебных программ, исключив необходимость будь-то грантов или дополнительных взносов. Таким образом, Грузия фактически переходит к системе, где базовое высшее образование в госвузах оплачивается государством независимо от уровня — от бакалавриата до магистратуры.