საქართველოში ხელოვნური ინტელექტის შესახებ ღია ლექციების სერია იწყება, რომელსაც TBC ბანკი და GAIA-ს ხელოვნური ინტელექტის ასოციაცია ქვეყნის უნივერსიტეტებთან ერთად აწყობენ.
TBC აგრძელებს საგანმანათლებლო ინიციატივების განვითარებას, რომლებიც ახალგაზრდა პროფესიონალებსა და სტუდენტებს ტექნოლოგიურ ცვლილებებში ორიენტირებასა და ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენებაში ეხმარება. კომპანია აღნიშნავს, რომ სწორედ ასეთი პროექტები აძლიერებს საქართველოს ტექნოლოგიურ ეკოსისტემას და ხელს უწყობს განვითარებაზე ორიენტირებული ცოდნის გავრცელებას.
GAIA-სთან და საქართველოს უნივერსიტეტებთან ერთად, TBC იწყებს ახალ პროექტს - საჯარო ლექციების ციკლს "AI და...“. მისი მიზანია ხელი შეუწყოს დისკუსიას ხელოვნური ინტელექტის სხვადასხვა სფეროში ინტეგრაციის შესახებ და გაზარდოს ცნობიერების დონე აკადემიურ გარემოში. პროგრამაში მონაწილე თითოეული უნივერსიტეტი "...“ თემას ავსებს იმ მიმართულებით, რომელშიც ძლიერი ფაკულტეტები და სამეცნიერო კადრები ჰყავს.
პირველი ლექცია - "AI და მედიცინა“ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში
პირველი ღონისძიება 27 ნოემბერს, 19:00 საათზე გაიმართება. შეხვედრის თემაა - "AI და მედიცინა: ხელოვნური ინტელექტი დიაგნოსტიკაში“.
მომხსენებლები იქნებიან ექიმი-რადიოლოგი, პროფესორი მიხეილ ოქუჯავა და AI-სტარტაპ Biterium-ის თანადამფუძნებელი ქეთევან ბოსიკაშვილი. ისინი ისაუბრებენ იმაზე, თუ როგორ ცვლის ხელოვნური ინტელექტი სამედიცინო დიაგნოსტიკას, რა გამოწვევები და შეზღუდვები არსებობს ტექნოლოგიების განვითარებაში და რამდენად არიან პაციენტები და ექიმები მზად სიახლეებისთვის.
ორგანიზატორები აღნიშნავენ, რომ შეხვედრა განსაკუთრებით სასარგებლო იქნება სამედიცინო ფაკულტეტების სტუდენტებისთვის, პრაქტიკოსი ექიმებისთვის, ჯანდაცვის მენეჯერებისთვის და ყველასთვის, ვინც დაინტერესებულია AI-ს გამოყენებით მედიცინაში.
მონაწილეობა უფასოა, მაგრამ ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია. საჭიროა წინასწარი რეგისტრაციაGAIA-ს ვებგვერდზე.
პროექტის მიზანია AI-ს განხილვისთვის ერთიანი სივრცის შექმნა
TBC-ისა და GAIA-ს ინიციატივა მიზნად ისახავს სხვადასხვა სფეროს სტუდენტების, მასწავლებლებისა და პროფესიონალების გაერთიანებას. პროექტი მიზნად ისახავს დაეხმაროს აუდიტორიას უკეთ მოემზადოს იმ ცვლილებებისთვის, რაც ხელოვნური ინტელექტის განვითარებას მოაქვს და შეიმუშაოს ტექნოლოგიების გამოყენების საერთო მიდგომა სხვადასხვა სფეროში.
ორგანიზატორები ხაზს უსვამენ: განათლება და ტექნოლოგიები ქმნიან მომავალს და სწორედ ამიტომ თამაშობენ მსგავსი პროგრამები მნიშვნელოვან როლს ქვეყნის განვითარებაში.

В Грузии стартует серия открытых лекций об искусственном интеллекте, организованная банком TBC и Ассоциацией искусственного интеллекта GAIA совместно с университетами страны.
TBC продолжает развивать образовательные инициативы, которые помогают молодым специалистам и студентам ориентироваться в технологических изменениях и применять знания на практике. Компания отмечает, что именно такие проекты укрепляют технологическую экосистему Грузии и стимулируют распространение знаний, ориентированных на развитие.
Совместно с GAIA и грузинскими университетами TBC запускает новый проект — цикл публичных лекций «AI и …». Его цель — стимулировать дискуссию об интеграции искусственного интеллекта в различные сферы и повысить уровень осведомлённости в академической среде. Каждый университет, участвующий в программе, дополняет тему «…» направлением, в котором обладает сильными факультетами и научными кадрами.
Первая лекция — «AI и медицина» в Государственном Университете Ильи
Первое мероприятие пройдёт 27 ноября в 19:00. Тема встречи — «AI и медицина: искусственный интеллект в диагностике».
Спикерами станут врач-радиолог, профессор Михаил Окуджава и сооснователь AI-стартапа Biterium Кетеван Босикашвили. Они расскажут, как искусственный интеллект меняет медицинскую диагностику, какие вызовы и ограничения существуют в развитии технологий и насколько готовы пациенты и врачи к нововведениям.
Организаторы отмечают, что встреча будет особенно полезна студентам медицинских факультетов, практикующим врачам, менеджерам здравоохранения и всем, кто интересуется применением AI в медицине.
Участие бесплатное, но количество мест ограничено. Необходима предварительная регистрация по ссылке на сайте GAIA.
Цель проекта — создать единое пространство для обсуждения AI
Инициатива TBC и GAIA рассчитана на то, чтобы объединить студентов, преподавателей и профессионалов из разных областей. Проект призван помочь аудитории лучше подготовиться к изменениям, которые приносит развитие искусственного интеллекта, и выработать общий подход к применению технологий в различных сферах.
Организаторы подчёркивают: образование и технологии формируют будущее, и именно поэтому подобные программы играют важную роль в развитии страны.