ანაკლიის პორტში შევიდა Jan De Nul ჯგუფის მეორე მიწისმთხრელი გემი — „Al-Idrisi“. ის შეუერთდა გემს „Tristao Da Cunha“, რომელიც რეგიონში დაახლოებით ერთი თვის წინ ჩავიდა და უკვე ასრულებდა სამუშაოებს თითქმის კილომეტრიანი ტალღამჭრელის ძირში.
როგორც OOO „ანაკლიის საზღვაო პორტის“ დირექტორმა ზურაბ სიჭინავამ განაცხადა, ორი გემის ერთობლივი მუშაობა აკვატორიაში სიღრმეს 17,5 მეტრამდე გაზრდის.
ფსკერის გაღრმავების სამუშაოები ტარდება Jan De Nul-თან 2024 წლის აგვისტოში გაფორმებული კონტრაქტის მიხედვით. თავდაპირველად მისი ღირებულება 200 მილიონ დოლარს შეადგენდა, მაგრამ 2026 წლის გაზაფხულზე 150 მილიონ დოლარამდე შემცირდა.
ამასთან, ანაკლიის საზღვაო ინფრასტრუქტურის პარამეტრები აგვისტოში გადაიხედა. ფსკერის გაღრმავების სამუშაოების მოცულობა დაახლოებით 7,5-დან 5,25 მილიონ კუბურ მეტრამდე შემცირდა, ხოლო მისასვლელი არხის, შემობრუნების აუზისა და ტალღამჭრელის ფართობი — 113,1-დან 105 ჰექტარამდე.
მისასვლელი არხის სიგრძე 2-დან 1,8 კმ-მდე შემცირდა, სიგანე 230 მეტრი შენარჩუნდა. არხისა და შემობრუნების აუზის გარანტირებული სიღრმე ბალტიის სიმაღლეთა სისტემის ქვემოთ 18 მეტრი იქნება, ნაცვლად წინა 20,31 მეტრისა.
პროექტის მასშტაბების შემცირების მიუხედავად, ხელისუფლება აცხადებს, რომ პორტი შეძლებს 10 600 TEU ტევადობის გემების მიღებას. შემდგომში სახელმწიფო აპირებს მშენებლობის დასრულებას, დაახლოებით 200 მილიონი დოლარის საერთაშორისო დაფინანსების მოზიდვას, ხოლო მზა ინფრასტრუქტურის გრძელვადიან იჯარით გადაცემას კერძო უცხოელ ოპერატორზე.

The second dredger of the Jan De Nul group, "Al-Idrisi," has entered the port of Anaklia. It joined the vessel "Tristao Da Cunha," which arrived in the region about a month ago and was already performing work at the base of the nearly kilometer-long breakwater.
According to Zurab Sichinava, director of OOO "Anaklia Sea Port," the joint work of the two vessels will allow increasing the depth in the water area to 17.5 meters.
Dredging operations are being carried out under a contract with Jan De Nul, signed in August 2024. Initially, its cost was $200 million, but in the spring of 2026, it was reduced to $150 million.
At the same time, the parameters of Anaklia's marine infrastructure were revised in August. The volume of dredging work was reduced from approximately 7.5 to 5.25 million cubic meters, and the area of the approach channel, turning basin, and breakwater from 113.1 to 105 hectares.
The length of the approach channel was reduced from 2 to 1.8 km while maintaining a width of 230 meters. The guaranteed depth of the channel and turning basin will be 18 meters below the Baltic Sea Level System instead of the previous 20.31 meters.
Despite the reduction in the project's scope, authorities state that the port will be able to accommodate vessels with a capacity of up to 10,600 TEU. In the future, the state intends to complete construction, attract about $200 million in international financing, and transfer the completed infrastructure for long-term lease to a private foreign operator.