ანაკლიის პორტში შევიდა Jan De Nul ჯგუფის მეორე მიწისმთხრელი გემი — „Al-Idrisi“. ის შეუერთდა გემს „Tristao Da Cunha“, რომელიც რეგიონში დაახლოებით ერთი თვის წინ ჩავიდა და უკვე ასრულებდა სამუშაოებს თითქმის კილომეტრიანი ტალღამჭრელის ძირში.
როგორც OOO „ანაკლიის საზღვაო პორტის“ დირექტორმა ზურაბ სიჭინავამ განაცხადა, ორი გემის ერთობლივი მუშაობა აკვატორიაში სიღრმეს 17,5 მეტრამდე გაზრდის.
ფსკერის გაღრმავების სამუშაოები ტარდება Jan De Nul-თან 2024 წლის აგვისტოში გაფორმებული კონტრაქტის მიხედვით. თავდაპირველად მისი ღირებულება 200 მილიონ დოლარს შეადგენდა, მაგრამ 2026 წლის გაზაფხულზე 150 მილიონ დოლარამდე შემცირდა.
ამასთან, ანაკლიის საზღვაო ინფრასტრუქტურის პარამეტრები აგვისტოში გადაიხედა. ფსკერის გაღრმავების სამუშაოების მოცულობა დაახლოებით 7,5-დან 5,25 მილიონ კუბურ მეტრამდე შემცირდა, ხოლო მისასვლელი არხის, შემობრუნების აუზისა და ტალღამჭრელის ფართობი — 113,1-დან 105 ჰექტარამდე.
მისასვლელი არხის სიგრძე 2-დან 1,8 კმ-მდე შემცირდა, სიგანე 230 მეტრი შენარჩუნდა. არხისა და შემობრუნების აუზის გარანტირებული სიღრმე ბალტიის სიმაღლეთა სისტემის ქვემოთ 18 მეტრი იქნება, ნაცვლად წინა 20,31 მეტრისა.
პროექტის მასშტაბების შემცირების მიუხედავად, ხელისუფლება აცხადებს, რომ პორტი შეძლებს 10 600 TEU ტევადობის გემების მიღებას. შემდგომში სახელმწიფო აპირებს მშენებლობის დასრულებას, დაახლოებით 200 მილიონი დოლარის საერთაშორისო დაფინანსების მოზიდვას, ხოლო მზა ინფრასტრუქტურის გრძელვადიან იჯარით გადაცემას კერძო უცხოელ ოპერატორზე.

В порт Анаклия вошёл второй земснаряд группы Jan De Nul — «Al-Idrisi». Он присоединился к судну «Tristao Da Cunha», которое прибыло в регион около месяца назад и уже выполняло работы у основания почти километрового волнолома.
Как сообщил директор ООО «Морской порт Анаклия» Зураб Сичинава, совместная работа двух судов позволит увеличить глубину в акватории до 17,5 метра.
Дноуглубительные работы проводятся по контракту с Jan De Nul, заключённому в августе 2024 года. Изначально его стоимость составляла $200 млн, но весной 2026 года была снижена до $150 млн.
При этом параметры морской инфраструктуры Анаклии в августе пересмотрели. Объём дноуглубительных работ сократили примерно с 7,5 до 5,25 млн кубометров, а площадь подходного канала, разворотного бассейна и волнолома — со 113,1 до 105 гектаров.
Длину подходного канала уменьшили с 2 до 1,8 км при сохранении ширины 230 метров. Гарантированная глубина канала и разворотного бассейна составит 18 метров ниже Балтийской системы высот вместо прежних 20,31 метра.
Несмотря на сокращение масштабов проекта, власти заявляют, что порт сможет принимать суда вместимостью до 10 600 TEU. В дальнейшем государство намерено завершить строительство, привлечь около $200 млн международного финансирования, а готовую инфраструктуру передать в долгосрочную аренду частному иностранному оператору.