საქართველოს საბანკო სექტორში დეპოზიტების მოცულობამ 2026 წლის ივლისის ბოლოსთვის 73,93 მილიარდ ლარს მიაღწია, განაცხადეს ქვეყნის ეროვნულ ბანკში. თვის განმავლობაში მაჩვენებელი 410,97 მილიონი ლარით, ანუ 0,56%-ით გაიზარდა. თუ გამოვრიცხავთ სავალუტო კურსის ცვლილების გავლენას, ზრდამ 0,8% შეადგინა. წლიურად დეპოზიტები 20,9%-ით გაიზარდა კურსის ფაქტორის გაუთვალისწინებლად.
ამასთან, დეპოზიტების სტრუქტურა არათანაბრად იცვლებოდა. ვადიანი დეპოზიტების მოცულობა ივლისში 527,79 მილიონი ლარით, ანუ 1,46%-ით გაიზარდა, ხოლო კურსის ცვლილებების გათვალისწინებით — 1,67%-ით. ამავდროულად, მოთხოვნამდე ანგარიშებზე არსებული სახსრები 116,82 მილიონი ლარით, ანუ 0,31%-ით შემცირდა.
ეროვნულ ვალუტაში განთავსებული დეპოზიტების წილმა 56,81% შეადგინა, რაც თვის განმავლობაში 0,65 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. კურსის რყევების გაუთვალისწინებლად, ლარიზაციის ზრდამ 0,51 პროცენტული პუნქტი შეადგინა.
ვადიან დეპოზიტებზე საშუალო შეწონილმა საბაზრო განაკვეთმა ივლისში 7,12% შეადგინა. ამასთან, ლარში განთავსებულ დეპოზიტებს საშუალოდ 8,91% წლიური შემოსავალი მოჰქონდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში განთავსებულ დეპოზიტებს — მხოლოდ 2,52%.
სავალუტო დეპოზიტებს შორის დომინირებს აშშ დოლარი: მისი წილი ასეთი დანაზოგების 77,16%-ს შეადგენდა. ევროს წილი 20,30% იყო.

Депозиты в банках Грузии приблизились к 74 млрд лари: за год рост превысил 20%
Жители страны продолжают наращивать сбережения, причем все большую роль играют вклады в национальной валюте
Объем депозитов в банковском секторе Грузии к концу июля 2026 года достиг 73,93 млрд лари, сообщили в Национальном банке страны. За месяц показатель увеличился на 410,97 млн лари, или 0,56%. Если исключить влияние изменения валютных курсов, рост составил 0,8%. За год депозиты увеличились на 20,9% в пересчете без учета курсового фактора.
При этом структура вкладов менялась неравномерно. Объем срочных депозитов за июль вырос на 527,79 млн лари, или 1,46%, а с поправкой на курсовые изменения — на 1,67%. Одновременно средства на счетах до востребования сократились на 116,82 млн лари, или 0,31%.
Доля депозитов в национальной валюте достигла 56,81%, увеличившись за месяц на 0,65 процентного пункта. Без учета курсовых колебаний рост ларизации составил 0,51 процентного пункта.
Средневзвешенная рыночная ставка по срочным депозитам в июле составила 7,12%. При этом вклады в лари приносили в среднем 8,91% годовых, тогда как депозиты в иностранной валюте — лишь 2,52%.
Среди валютных депозитов доминирует доллар США: на его долю приходилось 77,16% таких сбережений. Евро занимал 20,30%.