ქართულ ავიაკომპანია Georgian Airways-ს ემუქრება ჯარიმა წლიური ბრუნვის 2%-მდე კონკურენციისა და მომხმარებელთა დაცვის სააგენტოს (GCCA) გადაწყვეტილების შემდეგ. რეგულატორმა გადამზიდველი მგზავრის უფლებების დამრღვევად ცნო, რომელმაც ფრენის შემდეგ დაზიანებულ ჩემოდანზე იჩივლა.
ავიაკომპანიამ უარი თქვა კომპენსაციის გადახდაზე, იმ მოტივით, რომ მგზავრმა ბარგის მიღებისთანავე არ დააფიქსირა დაზიანება. თუმცა, GCCA-მ დაადგინა, რომ კლიენტი სარგებლობდა ბარგის მანქანამდე მიტანის სერვისით, ამიტომ დროულად ვერ შეამჩნია პრობლემა. უწყების აზრით, სწორედ გადამზიდველს უნდა დაემტკიცებინა თავისი უდანაშაულობა.
გარდა ამისა, შემოწმებამ Georgian Airways-ის ხელშეკრულებაში აღმოაჩინა პუნქტი, რომელიც მგზავრებს უკრძალავდა პრეტენზიების მესამე პირებისთვის, მათ შორის იურისტებისთვის გადაცემას. შემოწმების შემდეგ კომპანიამ ეს პირობა წაშალა. ახლა გადამზიდველს მოეთხოვება ზიანის ანაზღაურება და მომსახურების წესების შეცვლა. მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში ჯარიმა შეიძლება შეადგენდეს ბრუნვის 2%-ს, ხოლო განმეორებითი დარღვევის შემთხვევაში – 4%-ს.
Georgian Airways არ ეთანხმება რეგულატორის გადაწყვეტილებას და აცხადებს, რომ GCCA-ს დასკვნები გარემოებების არასწორ შეფასებას ეფუძნება. კომპანია ამტკიცებს, რომ მგზავრმა ისარგებლა აეროპორტის VIP-სერვისით და არა ავიაკომპანიის, და არ შეადგინა ბარგის დაზიანების სავალდებულო აქტი. გადამზიდველი აპირებს გადაწყვეტილების გასაჩივრებას სასამართლოში.

The carrier refused to compensate a passenger for damaged luggage, but Georgian authorities recognized the company's actions as a violation of consumer rights.
Georgian airline Georgian Airways faces a fine of up to 2% of its annual turnover after a decision by the Georgian Competition and Consumer Agency (GCCA). The regulator found the carrier to have violated the rights of a passenger who complained about a damaged suitcase after a flight.
The airline refused to pay compensation, explaining that the passenger did not report the damage immediately after receiving the luggage. However, the GCCA found that the customer used a luggage delivery service to their car, and therefore could not notice the problem in time. According to the agency, the carrier should have proven its innocence.
In addition, the inspection revealed a clause in the Georgian Airways contract that prohibited passengers from transferring claims to third parties, including lawyers. After the inspection, the company removed this condition. Now the carrier must compensate for the damage and change its service rules. If the requirements are not met, the fine can be up to 2% of turnover, and for a repeated violation – up to 4%.
Georgian Airways disagrees with the regulator's decision and states that the GCCA's conclusions are based on an incorrect assessment of the circumstances. The company claims that the passenger used the airport's VIP service, not the airline's, and did not complete the mandatory act of luggage damage. The carrier intends to appeal the decision in court.