Georgia-ს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა, Natia Turnava-მ, შეხვედრა გამართა Visa-ს წარმომადგენლებთან, რომლის დროსაც მხარეებმა განიხილეს გადახდის ინფრასტრუქტურის განვითარება, ბანკების მომხმარებელთა უფლებების დაცვა და მოსახლეობის ფინანსური განათლების ამაღლება. შეხვედრის ერთ-ერთი თემა იყო ერთობლივი მუშაობა საბანკო საკომისიოებისა და საპროცენტო განაკვეთების შედარების პლატფორმის შექმნაზე.
Turnava-მ მადლობა გადაუხადა Visa-ს ეროვნული ბანკის ახალი სერვისის შემუშავებაში მხარდაჭერისთვის. პლატფორმამ მუშაობა 16 ივლისს დაიწყო და მომხმარებლებს საშუალებას აძლევს ერთ ადგილას შეადარონ სხვადასხვა კომერციული ბანკებისა და გადახდის სერვისების მიმწოდებლების პირობები, მათ შორის მომსახურების ღირებულება და დეპოზიტების განაკვეთები.
ასევე, შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს Tbilisi-ს ფინანსური სამიტის მომზადება, რომელიც 27–28 ოქტომბერს გაიმართება. Visa კვლავ იქნება ღონისძიების პარტნიორი და სპონსორი. კომპანია Georgia-ს ბაზარზე 25 წელზე მეტია მუშაობს და მონაწილეობს ქვეყნის გადახდის სისტემის განვითარებაში. ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2026 წლის ივნისისთვის Georgia-ში 1.9 მილიონზე მეტი აქტიური Visa ბარათი იყო.

Президент Национального банка Грузии Натия Турнава провела встречу с представителями Visa, в ходе которой стороны обсудили развитие платежной инфраструктуры, защиту прав клиентов банков и повышение финансовой грамотности населения. Одной из тем встречи стала совместная работа над созданием платформы для сравнения банковских комиссий и процентных ставок.
Турнава выразила благодарность Visa за поддержку при разработке нового сервиса Национального банка. Платформа начала работу 16 июля и позволяет пользователям в одном месте сравнивать условия различных коммерческих банков и поставщиков платежных услуг, включая стоимость обслуживания и ставки по депозитам.
Также участники встречи обсудили подготовку Тбилисского финансового саммита, который пройдет 27–28 октября. Visa вновь выступит партнером и спонсором мероприятия. Компания работает на грузинском рынке более 25 лет и участвует в развитии платежной системы страны. По данным Национального банка, к июню 2026 года в Грузии насчитывалось более 1,9 млн активных карт Visa.