Tbilisi Dry Port-ს სურს შეიძინოს საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმები: სატვირთო მარშრუტები დაცული იქნება შეფერხებებისგან
Tbilisi Dry Port ემზადება განვითარების ახალი ეტაპისთვის და აპირებს გაზარდოს კონტეინერების მიწოდების საიმედოობა Poti-სა და საქართველოს დედაქალაქს შორის
კომპანია Tbilisi Dry Port განიხილავს საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმების შეძენას, რათა უზრუნველყოს კონტეინერების სტაბილური ტრანსპორტირება და შეამციროს დამოკიდებულება სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის შეზღუდვებზე. ამის შესახებ პროექტის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ, Jemal Inaishvili-მ განაცხადა და აღნიშნა, რომ კომპლექსის მუშაობის პირველი წელი წარმატებული შედეგებით დასრულდა.
ამჟამად ოპერატორი „საქართველოს რკინიგზასთან“ ერთად მუშაობს იმ პრობლემების აღმოფხვრაზე, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს ტრანსპორტირების სიჩქარესა და რეგულარულობაზე. Inaishvili-ს თქმით, საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმების ფლოტი გაზრდის ტვირთების მიწოდების საიმედოობას Poti-ს პორტიდან Tbilisi Dry Port-ში ბლოკ-მატარებლების დახმარებით.
პროექტი უკვე გადავიდა განვითარების მეორე ეტაპზე, რომელიც ითვალისწინებს კომპლექსის ტერიტორიაზე სასაწყობო ინფრასტრუქტურის მშენებლობას. ამ ეტაპზე ინვესტიციების მოცულობა 50–55 მილიონ დოლარად არის შეფასებული. სამუშაოების დასრულების შემდეგ Tbilisi Dry Port-ის გამტარუნარიანობა წელიწადში 200 ათას TEU-მდე უნდა გაიზარდოს, რაც საქართველოს საშუალებას მისცემს გააძლიეროს რეგიონული ლოგისტიკური კვანძის პოზიციები საზღვაო პორტებს, რკინიგზასა და შიდა ტერმინალებს შორის.

Tbilisi Dry Port is considering purchasing its own railway platforms to ensure stable container transportation and reduce dependence on transport infrastructure limitations. This was announced by Jemal Inaishvili, Chairman of the Supervisory Board of the project, noting that the first year of the complex's operation ended with successful results.
Currently, the operator, together with Georgian Railways, is working to eliminate problems that may affect the speed and regularity of transportation. According to Inaishvili, its own fleet of railway platforms will increase the reliability of cargo delivery from the port of Poti to the Tbilisi Dry Port using block trains.
The project has already moved to the second stage of development, which involves the construction of warehouse infrastructure on the complex's territory. The investment volume for this stage is estimated at 50–55 million dollars. After the completion of the work, the throughput capacity of Tbilisi Dry Port should increase to 200 thousand TEU per year, which will allow Georgia to strengthen its position as a regional logistics hub between seaports, railways, and inland terminals.