Tbilisi Dry Port-ს სურს შეიძინოს საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმები: სატვირთო მარშრუტები დაცული იქნება შეფერხებებისგან
Tbilisi Dry Port ემზადება განვითარების ახალი ეტაპისთვის და აპირებს გაზარდოს კონტეინერების მიწოდების საიმედოობა Poti-სა და საქართველოს დედაქალაქს შორის
კომპანია Tbilisi Dry Port განიხილავს საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმების შეძენას, რათა უზრუნველყოს კონტეინერების სტაბილური ტრანსპორტირება და შეამციროს დამოკიდებულება სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურის შეზღუდვებზე. ამის შესახებ პროექტის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ, Jemal Inaishvili-მ განაცხადა და აღნიშნა, რომ კომპლექსის მუშაობის პირველი წელი წარმატებული შედეგებით დასრულდა.
ამჟამად ოპერატორი „საქართველოს რკინიგზასთან“ ერთად მუშაობს იმ პრობლემების აღმოფხვრაზე, რამაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს ტრანსპორტირების სიჩქარესა და რეგულარულობაზე. Inaishvili-ს თქმით, საკუთარი სარკინიგზო პლატფორმების ფლოტი გაზრდის ტვირთების მიწოდების საიმედოობას Poti-ს პორტიდან Tbilisi Dry Port-ში ბლოკ-მატარებლების დახმარებით.
პროექტი უკვე გადავიდა განვითარების მეორე ეტაპზე, რომელიც ითვალისწინებს კომპლექსის ტერიტორიაზე სასაწყობო ინფრასტრუქტურის მშენებლობას. ამ ეტაპზე ინვესტიციების მოცულობა 50–55 მილიონ დოლარად არის შეფასებული. სამუშაოების დასრულების შემდეგ Tbilisi Dry Port-ის გამტარუნარიანობა წელიწადში 200 ათას TEU-მდე უნდა გაიზარდოს, რაც საქართველოს საშუალებას მისცემს გააძლიეროს რეგიონული ლოგისტიკური კვანძის პოზიციები საზღვაო პორტებს, რკინიგზასა და შიდა ტერმინალებს შორის.

Компания Tbilisi Dry Port рассматривает покупку собственных железнодорожных платформ, чтобы обеспечить стабильную перевозку контейнеров и снизить зависимость от ограничений транспортной инфраструктуры. Об этом сообщил председатель наблюдательного совета проекта Джемал Инаишвили, отметив, что первый год работы комплекса завершился успешными результатами.
Сейчас оператор совместно с «Грузинскими железными дорогами» работает над устранением проблем, которые могут влиять на скорость и регулярность перевозок. По словам Инаишвили, собственный парк железнодорожных платформ позволит повысить надежность доставки грузов из порта Поти в Тбилисский сухой порт с помощью блок-поездов.
Проект уже перешел ко второй стадии развития, которая предусматривает строительство складской инфраструктуры на территории комплекса. Объем инвестиций в этот этап оценивается в 50–55 млн долларов. После завершения работ пропускная способность Tbilisi Dry Port должна увеличиться до 200 тыс. TEU в год, что позволит Грузии укрепить позиции регионального логистического узла между морскими портами, железными дорогами и внутренними терминалами.