საქართველოს ბანკების მიერ გაცემული სესხების მოცულობამ 2026 წლის ივნისის ბოლოსთვის 75,43 მილიარდ ლარს მიაღწია. ერთ თვეში მაჩვენებელი 1,30 მილიარდი ლარით, ანუ 1,75%-ით გაიზარდა. თუ არ გავითვალისწინებთ გაცვლითი კურსის ცვლილების გავლენას, საკრედიტო პორტფელის წლიურმა ზრდამ 14,47% შეადგინა, იუწყება საქართველოს ეროვნული ბანკი.
ყველაზე დიდი ზრდა ეროვნულ ვალუტაში გაცემულ სესხებზე მოდის. ივნისში მათი მოცულობა 985,05 მილიონი ლარით, ანუ 2,29%-ით გაიზარდა. უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხებიც გაიზარდა — 311,13 მილიონი ლარით, რაც 1%-იან ზრდას შეესაბამება. საკრედიტო პორტფელის ლარიზაციის საერთო დონემ 58,37% შეადგინა, თვეში 0,31 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა.
ყველაზე აქტიურად იზრდებოდა მოსახლეობისა და ბიზნესის დაკრედიტება. რეზიდენტი კომპანიებისთვის ლარში გაცემული სესხების მოცულობა 11,41 მილიარდ ლარამდე გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემულმა სესხებმა 21,42 მილიარდ ლარს მიაღწია. ამასთან, საოჯახო მეურნეობების სექტორმა ივნისში სესხების მოცულობა 701,19 მილიონი ლარით, ანუ 1,78%-ით გაზარდა, 40,11 მილიარდ ლარამდე.

Кредиты в Грузии растут рекордными темпами: банки выдали почти на миллиард лари больше за месяц
Кредитный портфель грузинских банков продолжает расширяться, а жители и компании все чаще берут займы в национальной валюте
Объем кредитов, выданных банками Грузии, к концу июня 2026 года достиг 75,43 млрд лари. За один месяц показатель увеличился на 1,30 млрд лари, или на 1,75%. Если не учитывать влияние изменения валютного курса, годовой рост кредитного портфеля составил 14,47%, сообщает Национальный банк Грузии.
Наибольший прирост пришелся на кредиты в национальной валюте. За июнь их объем вырос на 985,05 млн лари, или на 2,29%. Кредиты в иностранной валюте также увеличились — на 311,13 млн лари, что соответствует росту на 1%. Общий уровень ларизации кредитного портфеля достиг 58,37%, прибавив за месяц 0,31 процентного пункта.
Активнее всего увеличивалось кредитование населения и бизнеса. Объем займов, выданных компаниям-резидентам в лари, вырос до 11,41 млрд лари, а кредиты в иностранной валюте достигли 21,42 млрд лари. При этом сектор домашних хозяйств за июнь увеличил объем кредитов на 701,19 млн лари, или на 1,78%, до 40,11 млрд лари.