თბილისის საერთაშორისო აეროპორტმა პირველად მიიღო რეგულარული შორ მანძილზე მფრენი რეისი შანხაიდან. ახალი მარშრუტი გახსნა ჩინურმა ავიაკომპანია China Eastern Airlines-მა, რომელიც ფრენებს ფართოფუზელაჟიანი Airbus A330-ით ასრულებს.
ჩინეთის უდიდესი ქალაქიდან პირველმა რეისმა საქართველოს დედაქალაქში 274 მგზავრი ჩამოიყვანა, ხოლო საპირისპირო მიმართულებით 283-მა ადამიანმა ისარგებლა. მარშრუტის გაშვების აღსანიშნავად აეროპორტში გაიმართა ოფიციალური ცერემონია საქართველოს მთავრობის, ჩინეთის საელჩოს, TAV Georgia-ს და China Eastern Airlines-ის ხელმძღვანელობის წარმომადგენლების მონაწილეობით.
ახლა საქართველოსა და ჩინეთს შორის პირდაპირ საჰაერო მიმოსვლას სამი ჩინური გადამზიდავი უზრუნველყოფს. ისინი კვირაში სულ 13 რეისს ასრულებენ, რომლებიც თბილისს შანხაისთან, პეკინთან და ურუმჩისთან აკავშირებენ.
China Eastern Airlines შანხაი – თბილისი – შანხაის მარშრუტზე კვირაში სამჯერ იფრენს: ოთხშაბათს, პარასკევს და კვირას. ფრენის დრო თბილისიდან დაახლოებით ცხრა საათია, ხოლო უკან დაბრუნებას დაახლოებით ათი საათი სჭირდება.
TAV Georgia-ში განაცხადეს, რომ ისინი საქართველოს ხელისუფლებასთან ერთად აგრძელებენ მუშაობას ახალი ავიაკომპანიების მოზიდვისა და საერთაშორისო მარშრუტების ქსელის გაფართოების მიზნით. შანხაიდან რეისის გახსნამ უნდა გააძლიეროს ტურისტული, საქმიანი და სავაჭრო კავშირები ორ ქვეყანას შორის.

Tbilisi International Airport has welcomed its first regular long-haul flight from Shanghai. The new route was launched by Chinese airline China Eastern Airlines, which operates flights on a wide-body Airbus A330.
The first flight from China's largest city brought 274 passengers to the Georgian capital, and 283 people used the return direction. In honor of the route's launch, an official ceremony was held at the airport with the participation of representatives of the Georgian government, the Chinese Embassy, TAV Georgia, and the management of China Eastern Airlines.
Now, direct air communication between Georgia and China is provided by three Chinese carriers. They operate a total of 13 flights per week, connecting Tbilisi with Shanghai, Beijing, and Urumqi.
China Eastern Airlines will fly the Shanghai — Tbilisi — Shanghai route three times a week: on Wednesdays, Fridays, and Sundays. The flight time from Tbilisi is about nine hours, and the return flight takes approximately ten hours.
TAV Georgia stated that they continue to work with the Georgian authorities to attract new airlines and expand the international route network. The launch of the flight from Shanghai should strengthen tourist, business, and trade ties between the two countries.