თბილისის საერთაშორისო აეროპორტმა პირველად მიიღო რეგულარული შორ მანძილზე მფრენი რეისი შანხაიდან. ახალი მარშრუტი გახსნა ჩინურმა ავიაკომპანია China Eastern Airlines-მა, რომელიც ფრენებს ფართოფუზელაჟიანი Airbus A330-ით ასრულებს.
ჩინეთის უდიდესი ქალაქიდან პირველმა რეისმა საქართველოს დედაქალაქში 274 მგზავრი ჩამოიყვანა, ხოლო საპირისპირო მიმართულებით 283-მა ადამიანმა ისარგებლა. მარშრუტის გაშვების აღსანიშნავად აეროპორტში გაიმართა ოფიციალური ცერემონია საქართველოს მთავრობის, ჩინეთის საელჩოს, TAV Georgia-ს და China Eastern Airlines-ის ხელმძღვანელობის წარმომადგენლების მონაწილეობით.
ახლა საქართველოსა და ჩინეთს შორის პირდაპირ საჰაერო მიმოსვლას სამი ჩინური გადამზიდავი უზრუნველყოფს. ისინი კვირაში სულ 13 რეისს ასრულებენ, რომლებიც თბილისს შანხაისთან, პეკინთან და ურუმჩისთან აკავშირებენ.
China Eastern Airlines შანხაი – თბილისი – შანხაის მარშრუტზე კვირაში სამჯერ იფრენს: ოთხშაბათს, პარასკევს და კვირას. ფრენის დრო თბილისიდან დაახლოებით ცხრა საათია, ხოლო უკან დაბრუნებას დაახლოებით ათი საათი სჭირდება.
TAV Georgia-ში განაცხადეს, რომ ისინი საქართველოს ხელისუფლებასთან ერთად აგრძელებენ მუშაობას ახალი ავიაკომპანიების მოზიდვისა და საერთაშორისო მარშრუტების ქსელის გაფართოების მიზნით. შანხაიდან რეისის გახსნამ უნდა გააძლიეროს ტურისტული, საქმიანი და სავაჭრო კავშირები ორ ქვეყანას შორის.

Международный аэропорт Тбилиси впервые принял регулярный дальнемагистральный рейс из Шанхая. Новый маршрут открыла китайская авиакомпания China Eastern Airlines, которая выполняет полеты на широкофюзеляжном Airbus A330.
Первый рейс из крупнейшего города Китая доставил в столицу Грузии 274 пассажира, а обратным направлением воспользовались 283 человека. В честь запуска маршрута в аэропорту прошла официальная церемония с участием представителей правительства Грузии, посольства Китая, компании TAV Georgia и руководства China Eastern Airlines.
Теперь прямое авиасообщение между Грузией и Китаем обеспечивают сразу три китайских перевозчика. Они выполняют в общей сложности 13 рейсов в неделю, соединяя Тбилиси с Шанхаем, Пекином и Урумчи.
China Eastern Airlines будет летать по маршруту Шанхай — Тбилиси — Шанхай три раза в неделю: по средам, пятницам и воскресеньям. Время полета из Тбилиси составляет около девяти часов, а обратный перелет занимает примерно десять часов.
В TAV Georgia заявили, что продолжают совместно с властями Грузии работу по привлечению новых авиакомпаний и расширению международной сети маршрутов. Открытие рейса из Шанхая должно укрепить туристические, деловые и торговые связи между двумя странами.