საქართველოში ქვეყნის ყველაზე მაღალმა ზიპლაინმა დაიწყო მუშაობა. ახალი ექსტრემალური ატრაქციონი ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის კაშხალზე გაიხსნა და უკვე იღებს პირველ სტუმრებს.
ტრასის სიმაღლე მიწის ზემოთ 320 მეტრია, მისი სიგრძე 600 მეტრს აღწევს, ხოლო დაშვებისას სიჩქარემ შეიძლება 70 კმ/სთ-ს მიაღწიოს. კაშხალზე მდებარეობის წყალობით, მონაწილეებს ეხსნებათ პანორამული ხედები რეგიონის ერთ-ერთ უდიდეს ჰიდროტექნიკურ ნაგებობაზე.
კომპანია „ენგური ატრაქციის“ დირექტორის, ნიკოლოზ ანტიძის თქმით, ზიპლაინის შექმნის იდეა მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ენგურჰესი ტურისტებში სულ უფრო პოპულარული გახდა. ახალმა ობიექტმა რეგიონი კიდევ უფრო მიმზიდველი უნდა გახადოს აქტიური დასვენებისა და ექსტრემალური გართობის მოყვარულთათვის.
მოსალოდნელია, რომ ატრაქციონის გაშვება ხელს შეუწყობს ტურისტული ნაკადის ზრდას და გახდება დასავლეთ საქართველოს კიდევ ერთი ღირსშესანიშნაობა, რომელიც შეავსებს ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის ექსკურსიებს.

Georgia Opens Country's Highest Zipline
The highest zipline in Georgia has started operating. The new extreme attraction is open on the Enguri Hydropower Plant dam and is already welcoming its first visitors.
The track's height above the ground is 320 meters, its length reaches 600 meters, and during the descent, speeds can reach 70 km/h. Thanks to its location above the dam, participants get panoramic views of one of the largest hydraulic structures in the region.
According to Nikoloz Antidze, director of Enguri Attraction, the idea of creating a zipline arose after the Enguri HPP became increasingly popular among tourists. The new facility should make the region even more attractive for active recreation enthusiasts and extreme entertainment lovers.
It is expected that the launch of the attraction will help increase tourist flow and become another landmark of western Georgia, complementing tours of the Enguri Hydropower Plant.