საქართველოში ქვეყნის ყველაზე მაღალმა ზიპლაინმა დაიწყო მუშაობა. ახალი ექსტრემალური ატრაქციონი ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის კაშხალზე გაიხსნა და უკვე იღებს პირველ სტუმრებს.
ტრასის სიმაღლე მიწის ზემოთ 320 მეტრია, მისი სიგრძე 600 მეტრს აღწევს, ხოლო დაშვებისას სიჩქარემ შეიძლება 70 კმ/სთ-ს მიაღწიოს. კაშხალზე მდებარეობის წყალობით, მონაწილეებს ეხსნებათ პანორამული ხედები რეგიონის ერთ-ერთ უდიდეს ჰიდროტექნიკურ ნაგებობაზე.
კომპანია „ენგური ატრაქციის“ დირექტორის, ნიკოლოზ ანტიძის თქმით, ზიპლაინის შექმნის იდეა მას შემდეგ გაჩნდა, რაც ენგურჰესი ტურისტებში სულ უფრო პოპულარული გახდა. ახალმა ობიექტმა რეგიონი კიდევ უფრო მიმზიდველი უნდა გახადოს აქტიური დასვენებისა და ექსტრემალური გართობის მოყვარულთათვის.
მოსალოდნელია, რომ ატრაქციონის გაშვება ხელს შეუწყობს ტურისტული ნაკადის ზრდას და გახდება დასავლეთ საქართველოს კიდევ ერთი ღირსშესანიშნაობა, რომელიც შეავსებს ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის ექსკურსიებს.

В Грузии открыли самый высокий зиплайн в стране
В Грузии начал работать самый высокий зиплайн в стране. Новый экстремальный аттракцион открыт на плотине Ингурской гидроэлектростанции и уже принимает первых посетителей.
Высота трассы над землёй составляет 320 метров, её длина достигает 600 метров, а во время спуска скорость может достигать 70 км/ч. Благодаря расположению над плотиной участникам открываются панорамные виды на одно из крупнейших гидротехнических сооружений региона.
По словам директора компании «Энгури Атракция» Николоза Антидзе, идея создания зиплайна возникла после того, как Ингурская ГЭС стала пользоваться всё большей популярностью среди туристов. Новый объект должен сделать регион ещё более привлекательным для любителей активного отдыха и экстремальных развлечений.
Ожидается, что запуск аттракциона поможет увеличить туристический поток и станет ещё одной достопримечательностью западной Грузии, дополнив экскурсии по Ингурской гидроэлектростанции.